Glokomlu hastalarda ve normal popülasyonda demir eksikliği anemisi sıklığının karşılaştırılması
Comparison of prevalance of iron deficiency anemia between the normal population and glaucoma patients
- Tez No: 351206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PENPE GÜL FIRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Sistemik hastalığı olmayan glokom olguları ile sistemik problemi olmayan olgular arasında demir eksikliği anemisi sıklığını karşılaştırmayı, glokom hastalarında aneminin kullanılan glokom ilacı sayısına, görme alanı üzerine etkisini değerlendirmeyi ayrıca nörodejenerasyon hastalıkların oluşumunda rol aldığı düşünülen demir ve ferritinin glokom hastalarındaki düzeyini sağlıklı bireylere göre karşılaştırmayı hedefledik. MATERYAL-METOD: Glokom biriminde takip edilen, çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 131 glokom hastası ve rutin göz muayeneleri normal olan 130 sağlıklı birey dahil edildi. Grup 1 ve Grup 2'deki olguların anemisi olan hasta sayıları, hemogram değerleri (Hb, Rbc, Htc, MCV, MCHC, MCH, RDW, Plt), Fe (demir), TDBK ve ferritin değerlerinin karşılaştırması yapıldı. Bunun yanında grup 2'deki olguların kullandığı antiglokomatöz sayısının ve görme alanı değişikliklerinin anemi varlığına göre karşılaştırılması, glokom olgularının kullandığı antiglokomatözlerin sayısına göre hemogram, Fe, TDBK ve ferritin tetkiklerinin karşılaştırması, glokom olgularının glokom süresine göre hemogram, Fe, TDBK ve ferritin tetkiklerinin karşılaştırması yapıldı. BULGULAR: Ortalama yaş Grup 1'de 50,01±13,6, Grup 2'de 49,01±10,7 olarak tespit edildi. Grup 1'i 63 kadın (%48,5), 67 erkek (%51,5), Grup 2'yi 74 (%56,5) kadın, 57 erkek (%43,5) oluşturmaktadır. Hb (g/dl) Grup 1'de 13.73±1.81, Grup 2'de 13.48±1.72 (p=0.21), Rbc (106/ml) Grup 1'de 4,75±0,80, Grup 2'de 4,68±0,79 52 (p=0,51), Htc (%) Grup 1'de 40,94±5,29, Grup 2'de 40,41±4,93, RDW (%) Grup 1'de 14,29±1,81, Grup 2'de 13,81±2,28 ,Fe (μg/dl) Grup 1'de 74,38±36,23, Grup 2'de 71,82±33,89, TDBK (μg/dl ),Grup 1'de 269,67±73,64, Grup 2'de 273,12±66,26, ferritin (n/dl) Grup 1'de 70,60 (1-240), Grup 2'de 70,07 (2-294), Plt (103/ml) Grup 1'de 241,22±80,82, Grup 2'de 268,39±72,00 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study we aimed to compare the prevalence of iron deficiency anemia between glaucoma cases without any systemic disease and cases without any systemic disease; to evaluate if anemia affects number of glaucoma drugs and visual fields of glaucoma patients or not; and also to compare iron and ferritin, which are thought that they play role in neurodegenerative diseases, levels of glaucoma patients with healthy volunteers. MATERIAL AND METHODS: 131 glaucoma patients who were followed in the glaucoma unit and fulfilled the inclusion criteria and 130 healthy individuals with normal routine eye examination were included. Number of patient with anemia, complete blood count (Hb, Rbc, Htc, MCV, MCH, MCHC, RDW, Plt), Fe (iron), TIBC, and ferritin values of both Group 1 and Group 2 were compared. Besides; we compared the number of using antiglaucomatos agents and visual fields changes according to the presence of anemia among Group 2. Moreover, we compared CBC, Fe, TIBC, and ferritin tests according to number of using antiglaucomatos agents and duration of glaucoma separately among glaucoma cases. RESULTS: Mean age of Group 1 and Group 2 was calculated as 50.01±13.6 and 49.01±10.7; respectively. Group 1 was consisting of 63 (48.5%) female, 67 (51.5%) male and Group 2 was consisting of 74 (56.5%) female, 57 (43.5%) male. Hb (g/dl) levels of Group 1 was 13.73±1.81 and Group 2 was 13.48±1.72 (p=0.21), Rbc (106/ml) levels of Group 1 was 4.75±0.80, Group 2 was 4.68±0.79 (p=0.51), Htc (%)levels of 54 Group 1 was 40.94±5.29, Group 2 was 40.41±4.93, RDW (%) levels of Group 1 was 14.29±1.81, Group 2 was 13.81±2.28 ,Fe (μg/dl) levels of Group 1 was 74.38±36.23, Group 2 was 71.82±33.89, TDBK (μg/dl ), levels of Group 1 was 269.67±73.64, Group 2 was 273.12±66.26, ferritin (n/dl) levels of Group 1 was 70.60 (1-240), Group 2 was 70.07 (2-294), Plt (103/ml) levels of Group 1 was 241.22±80.82, Group 2 was 268.39±72.00.