Yoğun bakım Ünitelerinde acinetobacter baumannii enfeksiyonları: Epidemiyolojik, klinik ve mortaliteyi etkileyen özelliklerinin retrospektif değerlendirilmesi
Acinetobacter baumannii infections in intensive care units: Evaluation of clinical and epidemiological charecteristics and effect on mortality retrospectively
- Tez No: 351246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ DEMİRASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) A. baumannii enfeksiyonu gelişen hastaların epidemiyolojik, klinik özelliklerini değerlendirmek ve mortaliteyi etkileyen faktörleri belirlemektir. Hastalar ve yöntem: Çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi Enfeksiyon Enfeksiyon Kontrol Kurulu kayıtlarından retrospektif olarak yapıldı. YBÜ'de 01.01.2010 ve 31.12.2010 tarihleri arasında yatan hastalardan A. baumannii'ye bağlı herhangi bir sistem enfeksiyonu gelişen 16 yaş veya daha yaşlı olanlar çalışmaya alındı. Her hastanın bir enfeksiyon epizodu kaydedildi. Bulgular: Bilgilerine ulaşılan 132 hastanın yaş ortalaması 56,4±20,1 yıldı ve %61,4'ü erkekti. Otuz yedi (%28) hastanın klinik örneklerinde A. baumannii'nin yanı sıra başka bir patojen izole edildi. Enfeksiyon gelişmeden önce YBÜ'de yatış süresi ise 14,3±12,7 gündü. Hastaların 120'sinde (%90,9) en az bir alt hastalık vardı. Sıklığına göre serebrovasküler olay, kronik kalp hastalığı, malignite, akut böbrek yetmezliği, diyabetes mellitus, KOAH olarak sıralanmaktaydı. En sık enfeksiyon tipi 79 (%59,8) hastada görülen nozokomiyal pnömoniydi. Hastaların %44,7'sinde ağır sepsis ve %31,8'inde septik şok mevcuttu. Ortalama Charlson skoru 3,5±2,4 iken YBÜ'ye yatış gününde ortalama APACHE II skoru 20,9±8,5'ti. A. baumannii suşlarının %89,3'ü imipeneme dirençliydi. Hastaların %96,2'sine santral venöz kateterizasyon, %95,5'ine mekanik ventilasyon, %95,5'ine üriner kateterizasyon, %68,9'una nazogastrik sonda uygulandığı görüldü. Hastalardan 38 (%28,7)'ine uygun ampirik tedavi verilirken 85 hastaya (%64,4) yeterli süre tedavi verildi. Antibiyotik tedavisi ile 78 hastada (%59,1) bakteriyolojik kür elde edildi. Hastaların 30 günlük takiplerinde 85 (%64,4)'i öldü. Tek değişken analizinde ileri yaş, alt hastalık varlığı, Diyabetes mellitus, yatışta akut böbrek yetmezliği, mekanik ventilasyon, parenteral beslenme, imipenem direnci varlığı,yatış günü kreatinin düzeyi, enfeksiyon günü kreatinin düzeyi,enfeksiyon günü trombosit sayısı, Charlson skoru, yatış günü APACHE II skoru, enfeksiyon günü APACHE II skoru, ağır sepsis, septik şok, bakteriyolojik kür elde edilememesinin 30 gün mortalitesi oranı üzerinde etkili olduğu saptandı. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde 30 gün mortalite oranını etkileyen faktörlerin yaş , Charlson skoru, imipenem direnci, akut böbrek yetmezliği, ağır sepsis olduğu görüldü. Sonuç: A. baumannii enfeksiyonları mortalite oranının hala yüksek olduğu enfeksiyonlardır. Charlson skoru 2 ve üzerinde olan, 45 yaş üzerinde olan, ağır sepsisli, böbrek fonksiyon bozukluğu olan, imipenem dirençli A. baumannii enfeksiyonu gelişen hastalarda mortalite oranının yüksek olduğu akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: To analyse epidemiological and clinical characteristics of the patients with Acinetobacter baumannii infection in intensive care units (ICU), and to determine the factors affecting on mortality. Patients and method: This retrospective study was conducted in ICU of Erciyes University Hospital between January and December 2010. The data were collected from Infection Control Committee. Only one A. baumannii infection episode involved any organ system, belong to each patient who is older than 16 years was included. Results: Results: One hundred and thirty two patients were evaluated. Mean age of patients was 56.4±20.1 years, and 61.4% of patients were male. Polymicrobial growth was detected in clinical samples of 37 (28%) patients. Mean duration of staying in an ICU was 18.0±15.0 days before developing infection. One hundred and twenty (%90.9) patients were at least an underlying disease. Most common underlying diseases were cerebrovascular disease, chronic cardiac disease, malignity, acute renal insufficiency, diabetes mellitus and chronic obstructive pulmonary disease. Nosocomial pneumonia (59.8%) was most common infection. The rate of patients developing severe sepsis, septic shock was 44.7% and 31.8% respectively. The mean Charlson' score was 3.5±2.4 and APACHE II score at hospitalisation day 20.9±8.5. Incidence of imipenem resistance was 89.3%. Central venous catheterization (96.2%), mechanical ventilation (95.5%), urinary catheterization (95.5%), and nasogastric intubation (68.9%) were performed in the patients. Rate of patients given appropriate empirical antibiotherapy was 28.7% and 64.4% of patients were administered appropriate duration of therapy. Bacteriological cure was detected 78 (59.1%) patients. Eighty five (64,4%) patients were died in 30 days. In univariate analysis older age, underlying disease, Diabetes mellitus , acute renal insufficiency at hospitalization day, mechanic ventilation, parenteral nutrition, imipenem resistance, creatinin level at hospitalization day, creatinin level at infection day, platelet count at infection day, Charlson' score, APACHE II score at hospitalization day , APACHE II score at infection day ,severe sepsis, septic shock and no bacteriological response were found to be effective on mortality. In multivariate analysis age, Charlson's score, imipenem resistance, acute renal insufficiency and severe sepsis were found to be effective on mortality. Conclusion: Mortality rate is still high in A. baumannii infections. High mortality rate should be kept in mind in patients who had age ≥45 years, Charlson score ≥2, severe sepsis, renal insufficiency, imipenem resistant A. baumannii infections.