Sıçanlarda oluşturulan deneysel kolit modelinde eritropoietin'nin bakteriyel translokasyon üzerine etkisi
Effects of epo on bacterial translocation in an experimental colitis model on rats
- Tez No: 351256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER CELAL AKCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: İnflamatuar barsak hastalıkların genetik yatkınlığı olan bireylerde çevresel faktörlerin de etkisiyle gastrointestinal sistemde (GİS) kontrol dışı ve yaygın inflamasyon sonucunda bağırsakta inflamatuar hücre göçü ve sitokinlerin etkisiyle ilerleyici doku yıkımı gelişmektedir.Bu çalışmada kolit sürecinin patofizyolojisinden yola çıkarak, Eriropoietin( EPO)'nin inflamatuar barsak hastalıklarında antiinflamatuar etki ve intestinal permeabiliteyi azaltarak bakteriel translokasyonu üzerine etkisi araştırılıp kolit tedavisinde yeni bir teropatik ajan olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Çalışmada ağırlıkları 220?280 gram arasında değişen, 28?32 haftalık 24 adet erkek Wistar-Albino rat kullanıldı. Gruplar randomize olarak her biri 8'er ratdan oluşan 3 gruba (kontrol, kolit ve tedavi grupları) ayrıldı. Kontrol grubundaki sıçanlara rektal yoldan serum fizyolojik (SF) verildi. Kolit grubuna trinitrobenzen sülfonik asit ve etanol karışımı (TNBS-E) rektal yoldan verilerek kolit oluşturuldu. Son olarak, tedavi grubuna ise TNBS-E ile kolit oluşturulduktan bir gün sonra başlanarak 3 gün boyunca günde bir defa subkutan olarak 1000 IU/kg EPO verildi. 5. gün anestezi altında orta hat insizyonla laparotomi yapıldı. Öncelikle vena kava inferiordan ve vena portadan kan örnekleri alınıp santrifigasyona tabi tutuldu. Ayrıca kan kültürü için kültür şişelerine kan alındı ve eş zamanlı olarak sol kolektomi yapıldı. Kolondaki inflamasyon makroskopik ve mikroskopik olarak değerlendirildi ve derecelendirildi. Bakteriyel translokasyonu değerlendirmek için doku kültürü amacıyla karaciğer, dalak, mezenterik lenf nodlarından (MLN) doku örneklemeleri yapıldı. Doku düzeyinde myeloperoksidaz (MPO), serumda ise tümör nekroz faktör alfa (TNF??), plazma endotoksin düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Studies have shown that impairment in inflammatory bowel disease (IBD) along with proinflammatory cytokines and chemokines have important roles in pathogenesis of IBD. Based on the phatophysiology of colitis, this study aimed to invest a new therapeutic agent in treatment of colitis by studying an agent EPO having anti-inflammatory effects and decreasing bacterial tanslocation in inflammatory bowel disease. Materials and Methods: In this study, 28-32 weeks aged 24 Wistar albino male rats weighing 220-280 gr were used. Rats were randomly divided into 3 groups each including 8 rats (control, colitis and treatment groups). Normal saline (SF) was given to control group rectally. Trinitrobenzene sulfonic acid and ethanol mixture (TNBS?E) was instilled rectally for colitis formation in colitis group. Finally, for the treatment group, after instillation of TNBS?E, beginning from first day, 1000 IU/kg EPO involved in lactated Ringer?s solution administered subcutaneous once a day during 5 days. A midline laparotomy was performed on the 5th day. Firstly blood samples were taken from vena cava inferior and vena porta and santrifugated. The blood sample for blood culture taken and the left colon was resected. Microscopic and macroscopic findings of colonic inflammation were evaluated and graded. Tissue samples collected from the liver, splenic and mesenterical lymph nodes, as tissue culture, due to evaluate bacterial translocation. Myeloperoksidase (MPO) levels in colonic tissue, tumor necrosis factor alfa (TNF alfa) and endotoxin levels of blood samples were measured.