Kavunda fusarium ve rhizoctonia etmenlerine karşı herbisid kullanımı ile dayanıklılığın uyarılması üzerinde araştırmalar
- Tez No: 56241
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ONOĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışma 1993-1994 yıllarında E. ü. Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünde yürütülmüştür. Çalışmada dinitramin, alachlor ve metolachlor etkili maddeli herbisidlerin Fusarium oxysporum f. sp. melonis ve Rhizoctonia solani ' ye karşı in vitro ve in vivo etkileri araştırılmıştır. N sIn vitro 'da.) harbisidlerin patojenlerin !vin vitro gelişimi ve üreme yeteneğine etkileri incelenmiş, ayrıca etmenlerin hücre permeabi litesine herbisidlerin etkisi elektriksel geçirgenlik ölçümleriyle saptanmıştır. F.o.m.'in in vitro gelişimi, her üç herbisidin ortamda dozu arttıkça azalmış, en fazla alachlor içeren ortamda % 54 oranında engellenmiştir. F.o.m.'in üreme yeteneği, tüm herbisid dozlarında sporulasyon ve çimlenme yüzdesine orx:alama etki değerleri itibariyle alachlor içeren ortamda en fazla oranda engellenmiştir. R. solani ' nin in vitro gelişimi dinitramin ve metolachlor ' 1 arda ortamdaki doz arttıkça azalmış, alachlor içeren ortamda ise 1, 3 ve 10 ppm dozları koloni gelişimini arttırıken, bundan sonraki yüksek dozlarda azalmıştır. Hücre permeabi litesine herbisidlerin etkileri araştırıldığında, her iki etmen için herbisidlerin dozları arttıkça içerisinde herbisid+misel bulunan saf suyun elektriksel geçirgenliği artmıştır. In vivo denemelerde F.o.m.'in neden olduğu hastalık şiddetini en fazla alachlor'un 0,5 ug/g dozu ile % 83,8 oranında engellenmiştir. R.solani 'nin hastalık şiddetine karşı hiç bir herbisid etkili bulunmamıştır. Herbisidlerin bitki gelişimine etkisini saptamada bir kriter olarak bitki boyu ölçülmüştür. Herbisidler bitki boyunda kontrole göre % 30-40 kısalmaya neden olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
98 SUMMARY This research was carried out at the department of plant protection of fpculty of Agriculture at Ege University between 1993-1994. Herbicides with effective substances such as dinitramin, metalochlor and alachlor against F.o.m. and R.solani in vitro and in vivo were investigation. Effects of herbicides were determined on the ability of growth and reproduction and also cellular permeability of pathogens in vitro by measuring electrical conductivity. In vitro, growth of F.o.m. decreased while doses of each herbicides were increased in all medium. A decrease of growth of 54 % in maximum level of alachlor containing was recorded. And also sporolution and germination percentage of F.o.m. were inhibited in same media apording to average volues. Growth of R. solanı in vitro decreased as dinitramin and metolachlor increased. However colony growth in alachlor medium increased at 1, 3 and 30 ppm, but decreased at higher doses. Results about cellular permeability showed on increase of electrical conducticity of distilled water and misel+herbicide with an increase of both pathogens. In vivo experiments we found out that the virulence of the F.o.m. pathogen decreased by 83 % at 0,5