Şiddetli akne vulgarisi olan kadın hastalarda hiperandrojenizm ve insülin direnci ve izotretinoin tedavisinin bu parametreler üzerine olan etkileri
Hyperandrogenism and insulin resistance in female severe acne vulgaris patients and effects of isotretinoin treatment on these parameters
- Tez No: 351288
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ELÇİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Akne vulgaris pilosebase ünitenin sık rastlanan inflamatuvar hastalığıdır. Androjenlerin akne patogenezinde rolü olduğu bilinmekte ve polikistik over sendromu (PKOS) na şiddetli akne eşlik edebilmektedir. Doğurganlık çağındaki kadınlarda hiperandrojenizmin en sık sebebi olan PKOS'nin patogenezinde insülin direncinin önemli rolü olduğu bilinmekte, Amerikan Diyabet Cemiyeti (ADA) PKOS'li kadınlarda diyabet taramasını önermektedir. İzotretinoin şiddetli akne tedavisinde kullanılan A vitamini türevidir. Bu çalışmanın amacı şiddetli aknesi olan kadın hastaların, polikistik over sendromlu kişilerdekine benzer şekilde, glukoz tolerans bozukluğu ve tip 2 diyabet gelişimi açısından risk taşıyıp taşımadıklarını belirlemek ve izotretinoin tedavisinin hiperandrojenemi ve insülin direnci parametreleri üzerine olan etkilerini araştırmaktı. Bu amaçlarla prospektif kontrollü bir çalışma planlandı ve bu çalışmaya şiddetli aknesi olan 18 yaş ve üzeri kadınlar ile yaş ve vücut kitle indeksi benzer olan sağlıklı kadınlar dahil edildi. Akne ve kontrol grubunda serum androjen düzeyleri, serbest androjen indeksi (SAİ), serum insulin düzeyleri, standart oral glukoz tolerans testi ile serum glukoz düzeyleri, homeostatik model ile insülin direnci (HOMA-IR) ve serum lipid düzeyleri değerlendirildi. Bu testler hasta grubunda izotretinoin tedavisi sonrasında tekrar edildi. Çalışmayı 32 akne hastası ve 21 kontrol hastası tamamladı ve çalışma süresince 24 hasta en az 6 ay süreyle izotretinoin tedavisini aldı. Çalışma sonucunda 32 akne hastası ve 21 kontrolde serum androjen düzeyleri, SAİ, serum insulin düzeyleri, serum glukoz düzeyleri ve HOMA-IR sonuçlarında arasında ve 24 akne hastasında izotretinoin tedavisi öncesi ve sonrası arasında bu değerlerde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Akne ve kontrol grubunun bazal lipid profilleri arasında istatistiksel farklılık yoktu. Ancak izotretinoin tedavisi öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında serum trigliserid seviyeleri arasındaki fark tedavi sonrasında normal sınırlar içinde olmakla birlikte istatistiksel anlamlı olarak yüksek bulundu (P= 0.003). Verilerimiz tek başına şiddetli akne varlığının glukoz tolerans bozukluğu ve tip 2 diyabet gelişimi açısından bağımsız risk faktörü olmadığını göstermektedir. Veriler izotretinoinin akneyi tedavi ederken serum androjen düzeyleri ve/veya insülin direnci parametrelerini etkilemediğini ve normal sınırlar içinde kalmakla birlikte serum trigliseridlerinin, tedavi öncesi seviyeler ile karşılaştırıldığında izotretinoin tedavisi sonrasında istatistiksel anlamlı olarak yükselmesinin insülin direnci ile ilişkili olmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris is a common inflammatory disease of the pilosebaceous unit. Role of androgens in the pathogenesis of acne is well-known and severe acne might accompany the clinical manifestations of polycystic ovary syndrome (PCOS). PCOS is the most common androgen-excess disorder in reproductive females and insulin resistance plays a major role in its pathogenesis. The American Diabetes Association recommends screening of diabetes for PCOS patients. Isotretinoin, which is a derivative of vitamin A, is an effective drug for severe acne. The purposes of this study were to investigate whether severe acne patients, similar to the risk in PCOS patients, have an elevated risk of glucose intolerance and type 2 diabetes, and to evaluate the effects of isotretinoin therapy on the parameters of hyperandrogenemia and insulin resistance. For these purposes a prospective study was planned and female patients with severe acne of age 18 years and older, and body mass index -matched female healthy controls were included. Serum androgens, free androgen index (FAI), serum insulin levels, serum glucose levels with standard oral glucose tolerance test (OGTT), homeostatic model assessment of insulin resistance (HOMA-IR) and lipid profile tests were performed in acne patients and controls. All tests were repeated after a minimum of 6-month isotretinoin treatment in acne patients. At the end of the study 32 acne patients and 21 controls completed the study, and 24 acne patients received a minimum of 6-month isotretinoin treatment. It was found that baseline serum androgen levels, FAI, fasting insulin, fasting glucose and HOMA-IR in 32 acne patients and 21 controls were not statistically significantly different, as well as lipid profiles in the acne patients at baseline and the controls. However, triglycerid levels were statistically significantly elevated after isotretinoin treatment compared to baseline levels (P = 0.003). Our data showed that severe acne itself is not an independent risk factor for developing glucose intolerance and type 2 diabetes. Data suggest that improvement of acne during isotretinoin treatment is not related to serum androgen levels and/or insulin resistance. We believe that, although triglyceride levels were within normal ranges after isotretioin therapy, the statistically significant increase when compared with pre-treatment levels is not related to insulin resistance