Gebelik periyodu boyunca çinko verilen koyunlarda redükte glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA) ve nitrik oksit (NO) düzeylerinin araştırılması
Investigation of reduced glutathione (GSH), malondialdehyde (MDA) and nitric oxide (NO) levels in ewes received zinc during pregnancy
- Tez No: 351289
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmada gebelik periyodu boyunca koyunlara çinko verilmesinin antioksidan özellik gösteren redükte glutatyon (GSH), lipid peroksidasyon ürünlerinden biri olan malondialdehit (MDA) ve üreme fonksiyonlarının kontrolünde önemli bir rolünün olduğu belirtilen nitrik oksit (NO) düzeyleri ile kuzuların doğum ağırlıklarının nasıl etkileneceğini araştırmak amaçlandı Çalışmada materyal olarak canlı ağırlık ortalaması 47,64 2,84 kg, 3 yaşında 20 adet koyun kullanıldı. Koyunlar deneme ve kontrol olmak üzere 10'arlı iki gruba ayrıldı. Deneme grubundaki koyunlara gebelik periyodu süresince (ortalama 150 gün) her gün 30 mg çinko oral yolla verildi. Gebe kalmadan önce bir kez ve gebelik süresince her ay kan numuneleri alındı. Numunelerde tam kan GSH düzeyleri ile plazma MDA ve NO konsantrasyonları spektrofotometrik olarak ölçüldü. Gebelik süresince MDA düzeyleri artarken, GSH düzeyleri azaldı (p0,001). Gebeliğin ikinci ayından itibaren çinko verilen grupta MDA düzeyleri azalırken, GSH düzeyleri artış gösterdi (p0,01). Gebelikle birlikte artmaya başlayan NO değerinin gebeliğin 3. ayında en yüksek düzeyde olduğu saptandı. Çinko verilen grupta ise NO düzeylerinin gebeliğin 5.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the effect of zinc given to ewes during pregnancy on reduced glutathione (GSH) a part of antioxidant system, malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO) known to have an important role in reproduction and birth weight of lambs. The study involved 20 ewes aged up to 3 years and of 47.64 ± 2.84 kg body weight on average. Animals were divided into 2 equal groups of control (n = 10) and experiment (n =10). Ewes in treatment group received zinc orally at dose rate of 30 mg/day during pregnancy (150 days). Animals in two groups were blood sampled before pregnancy and monthly after pregnancy until lambing. Whole blood GSH, plasma MDA, and NO were spectrophotometrically determined.