Malatiyon verilen farelerde oksidasyon parametreleri üzerine allium czelghauricum (liliaceae), lathyrus karsianus (fabaceae) ve onosma nigricaule (boraginaceae)'den elde edilen ekstraktların etkileri
The effects of allium czelghauricum (liliaceae), lathyrus karsianus (fabaceae) and onosma nigricaule (boraginaceae) extracts on oxidation parameters in malathion treated mice
  1. Tez No: 351296
  2. Yazar: DİNÇER ERDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Pestisitlerin yaygın ve bilinçsiz kullanılması canlılar üzerinde zararlı etkilere neden olmaktadır. Bu zararlı etkilerin önlenmesi ve tedavisi için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bitkilerde bulunan bazı maddelerin antioksidan etkili olduğu bilinmektedir. Bu araştırmada Liliaceae familyasına ait Allium czelghauricum, Fabaceae familyasına ait Lathyrus karsianus ve Boraginaceae familyasına ait Onosma nigricaule bitki türlerinden elde edilen metanol özütlerinin antioksidan özelliklerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bitki ekstraktlarının nitrik oksit (NO) süpürücü aktivitesi ve bitkilerdeki toplam polifenolik madde miktarı in vitro olarak çalışıldı. Bitki ekstraktlarının malatiyon verilen farelerde meydana gelen oksidan parametreler üzerine olan antioksidan etkileri in vivo olarak incelendi.Bitki özütlerinin NO radikalini doza bağlı olarak çalışılan konsantrasyonlarda istatistiksel yönden anlamlı şekilde inhibe ettiği görüldü. Bitki özütlerinin önemli miktarda polifenolik bileşikleri içerdiği tespit edildi. İn vitro çalışmada bitkilerin metanol özütlerinin antioksidan özelliklerinin olduğu ortaya kondu.Deney hayvanları herbirinde 10 adet fare olmak üzere toplam 10 gruba ayrıldı. Hayvanlar ad libitum olarak su ve fare yemiyle beslendi. Birinci grup kontrol grubu olarak tutuldu ve herhangi bir uygulama yapılmadı. İkinci gruptaki hayvanlara 0,2 ml/kg dozda serum fizyolojik, üçüncü gruptakilere ise yine aynı dozda mısır yağı intraperitonal olarak verildi. Dördüncü grup (100 mg/kg malatiyon), beşinci grup (100 mg/kg Allium czelghauricum), altıncı grup (100 mg/kg Lathyrus karsianus), yedinci grup (100 mg/kg Onosma nigricaule), sekizinci grup (100 mg/kg malatiyon + 100 mg/kg Allium czelghauricum), dokuzuncu grup (100 mg/kg malatiyon + 100 mg/kg Lathyrus karsianus) ve onuncu grupdaki (100 mg/kg malatiyon + 100 mg/kg Onosma nigricaule) hayvanlara belirlenen miktarlardaki maddeler günlük olarak intraperitonal yolla enjekte edildi. Uygulamaya 21 gün süreyle devam edildi. Uygulamadan sonra farelerin serum ve karaciğerinde total oksidan ve total antioksidan kapasiteleri, vücut ve karaciğer ağırlıkları ile karaciğerde histopatolojik değişiklikler araştırıldı. Malatiyon verilen farelerin vücut ağırlıklarında azalma meydana gelirken, karaciğer ağırlıklarında artış gözlendi. Ayrıca histopalojik incelemelerde malatiyon verilen farelerin karaciğerinde patolojik değişimlere rastlandı. Malatiyon uygulanan farelerin serum ve karaciğerinde total oksidan kapasiteleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak önemli ölçüde yüksek bulunurken, total antioksidan kapasitelerinde düşüş gözlendi. Malatiyon+Allium czelghauricum, malatiyon+Lathyrus karsianus ve malatiyon+Onosma nigricaule muamele edilen farelerin serum ve karaciğerinde total oksidan kapasiteleri malatiyon grubuna göre düşüş gösterirken, total antioksidan kapasitelerinde bir artışın olduğu tespit edildi. Sonuç olarak, malatiyonun neden olduğu oksidan etkiye karşı bitki özütlerinin antioksidan etki gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Extensive and unconscious usage of pesticides cause harmful effects on organisms. There are various studies to reduce and treat these harmful effects. A group of plant products are known to have antioxidant potencial. In this study, we aimed to reveal antioxidant features of methanol extracts of Allium czelghauricum, a member of Liliaceae family, Lathyrus karsianus, a member of Fabaceae family, and Onosma nigricaule, a member of Boraginaceae family. Nitric oxide (NO) scavenging activity of plant extracts and total polyphenolic compounal were studied in vitro. Of plant extracts antioxidant effects on mice to which malathion was given were investigated in vivo.It is observed that plant extracts significantly inhibit the dose dependent concentrations of NO radical. A high amount of polyphenolic compounds were detected in plant extracts. This in vitro study, it was revealed that methanol extracts of plants have antioxidant effects.Expermental animals were seperated into ten groups, each consisting of ten mice. Aniamls were fed with water and mouse grain as ad libitum. First group was considered as control with no application. A dose of 0,2 ml/kg serum physiological was given to the animals in the second group and to those of third group, same amount of oil was given as intraperitoneal. Animals of, the forth group (100 mg/kg malathion), the fifth group (100 mg/kg Allium czelghauricum), the sixth group (100 mg/kg Lathyrus karsianus), the seventh group (100 mg/kg Onosma nigricaule), the eighth group (100 mg/kg malathion + 100 mg/kg Allium czelghauricum), the ninth group (100 mg/kg malathion + 100 mg/kg Lathyrus karsianus), and those in tenth group (100 mg/kg malathion + 100 mg/kg Onosma nigricaule) were enjected with determined amount. The application continiued for 21 days. Afterwards, total oxidant in the mice serum, total antioxidant capacity of the liver, body weight, and histopathological changes of liver were investigated. While applied malathion mice weighed lighter, an increase in their liver was observed. Moreover, in histopathological analysis, pathological changes in livers of applied malathion mice were detected. Total oxidant capacity of serum and liver was significantly higher compared with control group; however, a decrease was observed in total antioxidant capacity. While those mice to which malathion + Allium czelghauricum, malathion + Lathyrus karsianus, and malathion+Onosma nigricaule were given have a decrease in total oxidant capacity of serum and liver compared with malathion group, increase in total antioxidant capacity was detected. Thus, the antioxidant effects of plant extracts against the effects of malathion was observed.