Sol ventrikül hipertrofisinin koroner arter çapları ile ilişkisi
The relationship between coronary artery diameter and left ventricular hypertrophy
  1. Tez No: 351312
  2. Yazar: ÖZER ESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sol ventrikül hipertrofisi (SVH)'ne neden olan patolojik durumlarda epikardiyal koroner arter çaplarında belirgin artış olduğu bilinmektedir. Bunun yanında sol ventrikül kitlesi ile koroner arter kesit alanı arasında anlamlı ilişki olduğu gözlenmiştir. Yapılmış olan çalışmalar, koroner arter çapı ve koroner arter alanının sol ventrikül hipertrofisi ile birlikte arttığını göstermiş ancak bu artışın sol ventrikül hipertrofisinin derecesine parelel olmadığı görülmüştür.Sol ventrikül hipertrofili olgularda anjina pektoris oldukça sık rastlanmaktadır. Sol ventrikül hipertrofisi etiyopatogenezinde yer alan bir çok patolojik durum aynı zamanda aterosklerotik koroner arter hastalığına zemin hazırladığından dolayı klinik uygulamada çoğu kez bu olgulara koroner anjiografi yapılmakta ve önemli sayıda hastada koroner arterler normal değerlendirilmektedir. Bu hastalarda anjina pektoris, sol ventrikül hipertrofisi sonucunda artan intramural basınca bağlı subendokardiyal hipoperfüzyon ve kas kütlesi artışına bağlı metabolik gereksinim artışı sonucunda ortaya çıkmaktadır. Koroner akım rezervi sol ventrikül hipertrofisi olan hastalarda daha düşük bulunmuştur. Literatürde anjina pektorisin patofizyolojik mekanizmaları hususunda çok sayıda yayın bulunmasına rağmen normal koroner arterlere sahip hastalarda oluşan angina pektorisin oluşum mekanizmalarına ait nispeten daha az yayın dikkati çekmektedir.Bu çalışmada, normal koroner anjiogramı olan hastalarda sol ventrikül hipertrofisi ile koroner arter çapı, koroner arter kesit yüzey alanı ve TİMİ frame sayımı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık.Çalışmamıza 18 yaş üzeri Kardiyoloji polikliniğe başvuran hastalardan anjinası nedeniyle koroner anjiografi yapılan ve normal koroner arterleri olan ardışık 111 hasta alındı. Bu hastalardan SVH hesaplanabilmesi için boy, kilo ve Ekokardiyografi parametreleri kayıt edilerek SVH hesaplandı. Bu hastaların 49 tanesinde SVH mevcut ve 62 tanesinde SVH yoktu.İki grup arasında LMCA çapları açısından istatistiksel farklılık mevcuttu (p=0.026) LAD, CX, RCA, LAD+CX çapları açısından gruplar arasında fark yoktu.(p=0.143, p=0.099, p=0.068, p=0.081)Gruplar arasında LMCA kesit alanı ve RCA kesit alanı açısından istatistiksel olarak fark mevcuttu (p=0.011, p=0.041). LAD kesit alanı ve CX kesit alanı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak fark yoktu (p=0.190, p=0.295)SVH olan ve olmayan gruplarda LAD TIMI frame, CX TIMI frame, RCA TIMI frame leri açısından istatistiksel fark yoktu. ( p=0.232, p=0.369, p=0.744)Çalışmamızın sonucu olarak SVH'nin LMCA çapı, LMCA kesit yüzey alanı ve RCA kesit yüzey alanı arasında pozitif yönde korele olduğu tespit edilmiş olup SVH ile koroner arter TIMI frame sayımları arasında bağlantı tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Epicardial coronary artery diameters has been found to be increased significantly in pathological conditions that cause left ventricular hypertrophy. In addition, a significant relationship between left ventricular mass and coronary artery cross-sectional area was observed. The studies has shown increased coronary artery dimensions and cross-sectional area with left ventricular hypertrophy, but this increase did not parallel with the degree of left ventricular hypertrophy.Angina pectoris in patients with left ventricular hypertrophy is quite common. As pathologic conditions in etiopathogenesis of left ventricular hypertrophy is also common in the pathogenesis of atherosclerotic coronary artery disease a significant number of these patients had coronary angiographies showing normal coronary arteries. In these patients, angina pectoris is as a result of subendocardial hypoperfusion due to increased intramural pressure related with left ventricular hypertrophy and increased metabolic needs as a result of increased myocardial mass. Coronary flow reserve was lower in patients with left ventricular hypertrophy. Numerous publications in the literature regarding pathophysiological mechanisms of angina pectoris, the underlying mechanism for angina pectoris in patients with normal coronary arteries are relatively few.In this study, the relationship between left ventricular hypertrophy, coronary artery diameter, coronary artery cross-sectional surface area and TIMI frame count were investigated in patients with normal coronary angiogram111 consecutive patients over the age of 18 who underwent coronary angiography because of angina were included in the study. Of these patients, LVH was calculated from height, weight, and echocardiographic parameters. LVH was present in 49 while 62 have not.There was a statistically significant difference between the two groups in terms of left main coronary artery diameter (p = 0.026). LAD, CX, RCA,LAD + CX diameters did not differ between the groups. (P = 0.143, p = 0.099, p = 0.068, p = 0.081).There was also a statistically significant difference in LMCA and RCA cross-sectional area between the two groups in terms of cross-sectional area (p = 0.011, p = 0.041). LAD and CX cross-sectional area did not differ statistically between the two groups (p = 0.190, p = 0295).There was no statistically significant difference in terms of LAD, CX and RCA TIMI frame counts between two groups (p = 0232, p = 0369, p = 0744).As a result, LVH was found to be positively correlated with, LMCA diameter ,cross-sectional area and RCA cross-sectional area. There was no association between coronary artery TIMI frame counts and LVH.