Timokinon yüklü polipropilen yama ile onarılan karın duvarı defektlerinde batın içi yapışıklıkların karşılaştırılması
Thymoquinone coated polypropylene mesh: Comparison of intraabdominal adhesions
  1. Tez No: 351324
  2. Yazar: OKTAY AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUZEY AYDINURAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmanın amacı, karın duvarı defektlerinde kullanılan polipropilen yama'yı timokinon ile kaplamak ve karın içi yapışıklık gelişimi üzerine etkilerini araştırmaktır. İnsizyonel herni, karın cerrahisi sonrası gelişen en yaygın komplikasyonlardandır. Önemli bir morbidite kaynağı olan insizyonel hernilerin prostetik yama ile onarımı artık pek çok ülkede standart hale gelmiştir. İnsizyonel herni onarımında sıklıkla kullanılan polipropilen yamalar nüks oluşumunu azaltmakla beraber, özellikle intraperitoneal yapışıklık gelişmesi için güçlü uyarıcı etkilere sahiptir. Gelişen yapışıklıklar sadece morbiditeye değil mortaliteye de sebep olabilmektedir. Nigella sativa bitki tohumu içerisindeki timokinon potansiyel tıbbi özellik göstermektedir. Antioksidan, antiinflamatuar, antiviral, antihelmintik, antibakterial, gastroprotektif, hepatoprotektif, antimalarial, anti tümör, antifungal, antidiabetik özellikleri mevcuttur. Bu özellikleri ile timokinonun polipropilen yamalarda yapışıklığı azaltma üzere kullanılabileceği düşüncesi ile bu çalışma planlanmıştır. Polipropilen yamalar timokinon ile kaplandıktan sonra endirekt sitotoksisite testleri, durağan damla temas açısı ile ıslanabilirlik çalışması, enerji ayrıştırıcı X ışınları spektroskopisi (EDX) ile yüzeydeki kimyasal bileşimin incelenmesi, ultraviyole spektroskopisi ile timokinon miktarı tayini, greftlerin elektron mikroskopik olarak incelenmesi, sterilite testleri yapıldı. Çalışmada 36 adet wistar rat üç eşit gruba bölündü. Her üç gruba insizyonel herni modeli uygulandı. Kontrol grubu çıplak yama ile, PLA grubu polilaktikasit çözeltisi ile kaplı yama ile, PLA-TQ grubu ise timokinon içeren polilaktikasit çözeltisi ile kaplı yama ile onarıldı. Postopeartif 21. günde sakrifikasyon sonrası adezyon skorları ve histopatolojik değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Incisional hernia formation is a common complication after abdominal surgery. Polypropylene mesh is fequently used in repair of such abdominal wall defects and has nearly become the standard surgical treatment modality. Though they are very effective in reducing recurrence, mesh materials are known to exhibit a stong stimlating effect for intraabdominal adhesion formation resulting in increased morbidity and even mortality. Thymoquinone extracted from Nigella sativa seeds has potential medical properties. Thymoquinon has antiinflammatory, antioxidant, antiviral, antihelmintic, antibacterial, gastroprotective, hepatoprotective, antimalarial, antitumoral, antidiabetic properties. The aim of this study is to coat polypropylene mesh with Thymoquinone and to investigatethe effect of this mesh modification on intraabdominal adhesions. Thymoquinone coated polypropylene mesh material was tested for cytotoxicity, contact angle, surface spectroscopy, thymoquinone content, sterility, electon microscopic surface properties. Experimental incisional hernia model was created in study groups each consistig of 12 wistar rats. The defect was closed with naive mesh in control group, with polilactic acid (carrier for thymoquinone ) coated mesh and polilactic acid-thymoquinone coated mesh in study gorups. Adhesion scores and histopathologic properties were evaluated after sacrification on postoperative 21th day.