Farklı fabrikasyon teknikleri kullanılarak antikanser aktiviteye sahip nanopartiküllerin ilaç salım sistemi olarak tasarlanması
Designing of nanoparticles which have an anticancer activity, as a drug delivery system by using different fabrication techniques
- Tez No: 689943
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YEŞİL ÇELİKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Bioengineering, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İlaç taşıyıcı nanopartiküller, lipidler, peptitler, polimerler veya inorganik metaller gibi pek çok farklı malzeme türlerinden farklı tekniklerle sentezlenebilmektedirler. Geleneksel kesikli yöntemlerle karşılaştırıldığında, mikroakışkan platformlar sentezlenen ilaç yüklü nanopartiküllerin, farklı morfolojilerde ve dar bir boyut dağılım aralığında, daha kısa sürede ve minimum reaktant tüketimi ile üretilebilmelerine olanak sağlamaktadır. Böylece tümör dokularının vasküler düzensizlik ve zayıf lenfatik ağ gibi özgün fizyolojileri sayesinde tümör bölgesine pasif olarak difüzlenebilecek ilaç taşıyıcı sistemler geliştirilebilmektedir. Bu tez kapsamında, farklı fabrikasyon teknikleri ile geliştirilen üç farklı antikanser etkili ilaç taşıyıcı sistemden ilki, pasif hedeflenmiş timokinon-yüklü kübozom/hekzozomlar iken, EGF ile fonksiyonelleştirilerek EGFR reseptörlerine aktif olarak hedeflenmiş karboplatin yüklü polimer-dendrimer hibrit nanopartikülleri incelenen ikinci ilaç taşıyıcı sistemdir. Son olarak, ultrason altında hem görüntü kontrastını arttırıcı ajan olarak görev görebilecek hem de ultrason-duyarlı olarak taşıdığı ilacı uygulama bölgesine spesifik olarak salması beklenen karboplatin yüklü polimer kaplı teranostik mikrokabarcıkların, seri bağlı mikroakışkan platfomlar ile sentezlenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Drug carrier nanoparticles can be synthesized by different techniques from many different types of materials such as lipids, peptides, polymers or inorganic metals. Compared to traditional batch methods, microfluidic platforms allow the production of synthesized drug-loaded nanoparticles with different morphologies and a narrow size distribution range, in a shorter time and with minimum reactant consumption. Thus, drug delivery systems that can passively diffuse into the tumor area can be developed thanks to the unique physiology of tumor tissues such as vascular disorganization and poor lymphatic network. In this thesis, while the first of the among three different anticancer effective drug delivery systems developed with different fabrication techniques is passively targeted thymoquinone-loaded cubosome/hexosomes, the carboplatin-loaded polymer-dendrimer hybrid nanoparticles actively EGFR targeted via the functionalization with EGF was the second investigated drug delivery system. Finally, carboplatin-loaded polymer-coated theranostic microbubbles, which are both expected to serve as an image contrast-enhancing agent and to release the drug it carries in an ultrasound-sensitive manner to the application site, were synthesized by serially connected microfluidic platforms.