Tavşan gözlerinde intravitreal daptomisin toksisitesinin araştırılması
Study of retinal toxicity of intravitreal daptomycin injection in rabbit eyes
  1. Tez No: 351336
  2. Yazar: CAN ERZURUM
  3. Danışmanlar: PROF. PELİN YILMAZBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı intravitreal daptomisin enjeksiyonunun tavşan retinası üzerindeki olası toksik etkilerini araştırmaktır.Çalışmamızda 36 adet erişkin beyaz Yeni Zelanda tavşanı kullanılmıştır. Tavşanlar altışarlı altı gruba ayrılmış, beş deney grubuna 0,05 ml dengeli tuz çözeltisi (Balanced Salt Solution - BSS) içerisinde sırasıyla 100 µg, 150 µg, 200 µg, 350 µg ve 700 µg dozlarında daptomisin intravitreal enjeksiyonla uygulanmıştır. Kontrol grubundaki altı tavşana ise 0,05 ml BSS intravitreal olarak uygulanmıştır. Tavşan gözlerinden hazırlanan retina preparatları ışık mikroskobu altında incelenmiştir.0,05 ml BSS içerisinde, 100 µg, daptomisin uygulanan gözlerin ışık mikroskopi bulguları kontrol grubuna benzer iken; 150 µg ve 200 µg daptomisin uygulanan tavşan gözlerinde minimal hücre hasarı ve hücresel organizasyonda minimal değişiklikler gözlenmiştir. 350 ve 700 µg daptomisin uygulanan tavşan gözlerinde ise hücre tabakalarında ödem ve vakuolizasyon görülmüştür.0,05 ml BSS içerisinde intravitreal yolla enjekte edilen 100 µg dozundaki daptomisinin tavşan retinalarında kontrol grubuna göre anlamlı değişikliklere sebep olmaması ve vitreus boşluğundaki uzun yarı ömrü göz önüne alındığında, ileride halen endoftalmi tedavisinde kullanılan intravitreal antibiyotik ajanların yerini alabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate possible retinal toxicity of intravitreal daptomycin injection in rabbit eyes.In our study, 36 adult white New Zelland rabbits were used. Daptomycin was applied by intrtavitreal injection in doses of 100 µg, 150 µg, 200 µg, 350 µg and 700 µg mixed with 0.05 ml balanced salt solution. The histological specimens were analyzed under light microscope.In the light microscopic findings of rabbit eyes which 100 µg daptomycin was applied in 0.05 ml BSS were similiar to the control gruups whereas in eyes which we applied 150 µg and 200 µg daptomycin in 0.05 ml balanced salt solution, minimal retinal damage and cellular disorganisation were identified. There were edema and vacuolization in the retinal cell layers of rabbit eyes which 350 µg and 700 µg daptomycin were applied.Considering that intravitreal injection of 100 µg daptomycin in 0.05 ml BSS doesn?t cause significant changes in the rabbit retinaand it?s long half-life in vitreus cavity; it was concluded that in the future daptomycin may replace current antibiotic agents used in endophtalmitis treatment.