Boyun - omuz ağrılı diş hekimlerinde kinesio bantlama tekniğinin ağrı, çalışma performansı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of kinesiotape application on pain, work performance and quality of life in dentists with workrelated neck / shoulder pain
  1. Tez No: 351365
  2. Yazar: RIDVAN SEYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZELİHA BAŞKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı; diş hekimlerinde işe bağlı oluşan boyun-omuz ağrılarında Kinesio Banlama Tekniğinin, iş performansı ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya; Yeditepe Üniversitesi Diş Hastanesi‟nde çalışan diş hekimlerinden çalışmaya alınma kriterlerine uygun 41 diş hekimi dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen diş hekimleri randomize olarak Egzersiz Grubu(n=21) ve Kinesio BANT(n=20) Grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Her iki gruba da kontrollü ev egzersiz programı yazılı ve görsel olarak açıklanıp ergonomi eğitimi ve bilgilendirme broşürü verilmiştir. Kinesio BANT grubuna bunlara ilave olarak kinesio bantlama tekniği uygulanmıştır. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve 4 haftalık tedavi sonrası yapılmıştır. Değerlendirme kapsamında hastalara ait demografik bilgiler, iş tecrübesi, haftalık toplam çalışma süresi, günlük çalışma süresi, ortalama seans süresi, dominant el ve eğitim bilgileri(üniversite/doktora) karşılıklı görüşme sonrası verilen cevapların kaydedilmesi ile elde edilmiştir. Ağrı değerlendirmesinde Visuel Analog Skalası(VAS), üst ekstremite fonksiyonel yetersizlik düzeylerinin değerlendirmesini içeren Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH) ve DASH‟ın „İş Paneli‟ skorları kullanılmıştır. Olguların boyun özür düzeyi için Boyun Özür Göstergesi (BÖG), çalışma performansı için Çalışma Rolü İşlevselliği Anketi (ÇRİA) ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için Nottingham Sağlık Profili (NSP) kullanılmıştır. Bulgular: Olguların tedavi öncesi ağrı şiddeti, DASH, BÖG, ÇRİA ve NSP skorlarında gruplar arası karşılaştırmada istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study was to investigate the effectiveness of Kinesio Tape Application on work performance and quality of life in dentists with work-related neck/shoulder pain. Material and Methods: This study was carried out on 41 dentists who have worked in Yeditepe University Dental Hospital and suitable for the criterias of the study. The dentists suitable for the study were seperated into two groups as Exercise Group and Kinesio Tape Group randomly. Controlled exercise programme was explained by written and visual. Besides, ergonomic education and information brochure were given. Kinesio taping technique was applied to Kinesio Tape Group in addition to them. The cases were evaluated before and after 4 weeks treatment programme. In the evaluation process the demographic data of the dentists, work experience, total weekly working time, daily working time, avarage treatment duration, dominant hand and educational status(university/doctorate) were interviewed. Visual Analog Scala (VAS) was used for the pain evaluation. Disabilities of the Arm Shoulder and Hand (DASH) for determining upper extremity functional disability level, Neck Pain Disability Index (NPDI) for determining of the dentists‟ neck disability level, Work Role Functioning Questionnaire (WRFQ) for work performance and Nottingham Health Profile (NHP) for quality of life were used. Results: When the before treatment and after treatment pain severity, DASH, NPDI, WRFQ, and NHP between groups were compared no statistically differences was determined (p>0.05).