Atipik yerleşimli tromboz, aplastik anemi, myelodisplastik sendrom tanılı hastalarda flaer yöntemiyle paroksismal noktürnal hemoglobinüri klonu bakılması
Detection of paroxysmal nocturnal hemoglobinuria clones with flaer method for atypical located thrombosis, aplastic anemia, myelodysplastic syndrome patients
  1. Tez No: 351406
  2. Yazar: ALİ TEKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP OKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
GİRİŞ: Paroksismal Nokturnal Hemoglobinüri (PNH), intravasküler hemoliz bulguları, kemik iliği yetersizliği ve tromboz ile seyreden, klonal hematopoetik kök hücre hastalığıdır. PNH tek başına görülebileceği gibi aplastik anemi (AA) veya myelodisplastik sendrom (MDS)'a eşlik edebilir. PNH'ta trombotik olaylar alışılmadık bölgelerde olur, mortalite ve morbiditenin en önemli nedenidir. AMAÇ: Çalışmamızda atipik yerleşimli venöz tromboz, AA, MDS, etyolojisi açıklanamayan bisitopeni veya pansitopenisi olan hastalar ve sağlıklı gönüllü kişilerde FLAER yöntemiyle PNH klonu bakılması ve aralarındaki ilişki araştırılması planlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma 22 aplastik anemi, 20 MDS, 24 atipik yerleşimli tromboz tanılı, 7 tane etyolojisi belli olmayan bisitopeni veya pansitopenisi olan hasta ve 20 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 93 kişi üzerinde yapıldı. Hastaların ve sağlıklı gönüllülerin Floresan Aerolizin (FLAER) yöntemiyle PNH klonu bakılıp sonuçlarla aralarındaki ilişki değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Paroxysmal Nocturnal Hemoglobinuria (PNH) is a clonal hematopoetic stem cell disease with intravascular hemolysis sympthoms, ineffectivity of bone marrow and thrombosis. In some patients PNH is single disease but it can be seen with aplastic anemia or myelodysplastic syndrome (MDS). Atypical located thromboembolies of PNH are the main causes of mortality and morbidity of disease. AIM: In this study, we aimed to detect and compare PNH clone with fluorescent aerolysin (FLAER) test for atypical located venous thrombosis, aplastic anemia, MDS, bicytopenia or pancytopenia patients with unknown etiology and healthy people. METHODS: We evaluated prospectively, 22 aplastic anemia, 20 MDS, 24 atypical located thrombosis, 7 bicytopenia or pancytopenia patients with unknown etiology and 20 healthy volunteers, totally 93 people in this study. By using FLAER method, we detected PNH clones of 93 people in this study. And we compared with each other.