Erzurumda üretici ve tüketici açısından patates pazarlaması üzerinde bir araştırma
- Tez No: 35141
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKATİ GÜLTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Anket verileri kullanılarak yapılan bu çalışma iki aşamadan oluşmaktadır, ilk aşama patates üreticisi, ikinci aşama patates tüketicisi üzerine yoğunlaştırılmıştır. Patates üreticini incelerken amacımız, bu üretim dalında yapılan çalışmaların neler olduğunu öğrenmektir, üreticinin patates üretmesinin nedenlerini, üretim ve pazarlama safhasındaki sorunlarını, üretimde verimliliğin artırılması için neler yaptıklarını ve yapmak istediklerini kendilerinden dinleyerek tespit etmek ve çözüm yollarını aramaktır. Patates tüketicisi ile yapılan anketlerde ise ulaşmak istediğimiz amaç, tüketicinin patates alırken karşılaştığı zorluklan bularak bunları kendi istekleri doğrultusunda çözmesine yardım etmektir. Araştırma iki aşamada yapılsa bile her iki kesim için de anket yöntemi kullanılmıştır, üreticiye ve tüketiciye yöneltilen anketlerde toplam 41 adet soru vardır. Anket sorulan toplam 138 kişi tarafından cevaplandırılmıştır. Alman cevapların Minitab II programı esas alınarak bilgisayarda korelasyon ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Bu çalışmaların neticesinde elde edilen hususlar şunlardır üretici üretimini yaptığı patatesten istediği kazancı elde edememektedir. Yıllardır aynı ürünü yetiştirmesinden kaynaklanan alışkanlıkların ağır basması onu başka üretim kollarına açılmaktan alıkoymaktadır. Kendisi ürün kalitesinin iyileştirilmesi yönünde faaliyette bulunmamaktadır. Buna tarım kuruluşlarının ve devletin ilgisizliği de eklenince sorunlar daha da artmaktadır. Bölgede kurulacak patates işleme üniteleri, kooperatifler ve yeni ürün türleri geliştirip üreticiye ulaştıracak tarım kuruluşları vasıtasıyla bu sorunlar büyük ölçüde çözümlenebilir, ürüne gerekli değer sağlanınca üretici rekabet edebilecek konuma gelmek için kalite arayışı içine girecektir. Böylece patates üretimi de sadece aile ihtiyacını karşılamak ve bir miktar satarak gelir sağlamak amacıyla yapılmayacaktır, üretimde kalite artışısağlayacak bu yöntemler vasıtasıyla tüketici de korunmuş olacaktır. Bu sayede standardizasyonuna, temizliğine, cins ve kalitesine güvendiği malı alarak tüketecektir. Malın istenilen özelliklerde olması ve yine iyi muhafaza edebilecek depolarda saklanması ile kullanım sonuna kadar besin değeri açısından daha az kayba uğramış patates yiyebilecektir. Patates insan beslenmesindeki önemi yanında yeşil aksamıyla da hayvan beslenmesi için ideal bir silaj yemidir, üretici için iyi bir münavebe ve çapa bitkisi olarak da önem taşır. Bu vasıflan iyice bilinen patates, bilinçli bir ekimle üreticinin yüzünü güldürecektir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study, made by using enquiry method consist of two stages. The first stage, concernes with potato producers and the second stage with costumers. While dealing with the producers our aim is to learn the studies that made in this branch. And try to find some solutions to such questioins directly listening to the producer; Why they are produceiry potato? The problems during the poduction and marketing stage, what are they doing want to do to increase the effectiviness of the production. The aim of the enquiry that made with the costumers is to find the problems that they came face to face and solve this problems. Although the study cosist of two stages, enquiry method is used in both stages. Total 41 questions have been asked to the producers and customers. The questions were answered by 138 person. Perecent and coretion operations of the answeres have been realized by using computer with minitap II program. As a result of the research this conclesion has been obtained. The producers can not set the income that by they expected. Because of the producers familerily of the potato production for years, producers do not produce another product. Producers do not do anything to improve the quality of the product. Beside this, the disinterested of the Goverment and aqriculture foundations increase this problems. These problems will be disappear with potato factories, cooperatiuest hat help the producers, aqriculture foundations that tries to improve new products. When the product goin impotence they, the producers will try to improve their product in order to vie with the other producers. There by the producers produce potato not anly for their family needs bu also to earn money. Through the intervention of this method which will prove halmark of quality also the producers will be avoided. Through this producers will buyIV the product that he fold confident its standardization, correctress, quality and kind with proper starage, and quality the customers will cat potato with less of alimentation. Beside the importence of potato for human being its also a good diet for animals with its leaves. It is also important for the produces as a aternation and hoe plant. If more importance is given to potato it will pleased the producers.