Si(Li) dedektörü ile karakteristik x-ışınlarının açısal dağılımlarının, polarizasyonlarının, tesir kesitlerinin ve şiddet oranlarının ölçülmesi
  1. Tez No: 35142
  2. Yazar: MEHMET ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu tezde Si(Li) katxhal dedektörü kullanxlarak K X-, L X- ve M X-xşınlarx üzerine bazx. calxsmalar yapxlmxstxr. İlk olarak, Am-24İ, Ba-133 ve Mn-54 radyoizotop kaynaklarx kullanxlarak dedektör için fotopik ve mutlak verimlilik eğrileri elde edilmiştir. Bu eğriler kullanxlarak Am- 241, Ba-133, Mn-54 ve Cs-137 radyoizotop kaynaklarxndan yayxmlanan 6 0 keV in altxndaki bazx enerjiler için yayxmlanma ihtimaliyetleri ölçülmüştür. Daha sonra 79 s z s 92 elementler bölgesindeki L X- xsxnlarx için 30, 40, 50, 60 ve 80 keV'lik enerjilerde Coster-Kronig(CK) şiddetlendirme faktörleri hesaplanmxstxr. Aynx elementler bölgesinde L X-xşxnlarxnxn diferansiyel tesir kesitleri ölçülmüş ve bu diferansiyel tesir kesitlerinin cos9'ya karşx çizilen grafiklerinden L X- xsxnlarxnxn acxsal dagxlxm katsayxlarx tespit edilmiştir. Neticede L^ ve La X-xşxnlarxnxn anizotropik olduğu, Lp ve Ly X-xşxnlarxnxn ise izotropik olduğu görülmüştür. Elde edilen acxsal dagxlxm katsayxlarxndan faydalanxlarak L X-xsxnlarx için toplam tesir kesitleri ölçülmüş ve bulunan değerler teorik hesaplanan değerlerle karşxlaştxrxlmxştxr.. U ve Th'un L X-xşxnlarx ile 57 s Z £ 69 bölgesindeki elementler için K X-xşxnlarxnxn polar izasyonlarx, karbon saçıcının polarizör olarak kullanxlmasxyla ölçülmüştür. Ayrxca Ka/Kp şiddet oranlarxna polarizasyon etkisi araştxrxlmxştxr. 5,96 keV'lik enerji için 70 < Z s 92 aralxgxnda M X- xsxnlarxnxn ve 40.< z < 57 aralxgxnda L X-xşxnlarxnın tesir kesitleri ölçülmüş ve bulunan değerler teorik ve diğer arastxrmacxlar tarafxndan deneysel olarak bulunan sonuçlarla karşxlaştxrxlmxştxr. Ayrxca M ve L tabakalar xna11 ait ortalama floresans verim değerleri de elde edilerek teorik sonuçlarla karşılaştırmalı olarak verilmiştir. 22 £ Z £ 69 bölgesinde Kp/Ka şiddet oranları ölçülmüş ve elde edilen sonuçlar teorik ve diğer araştırmacıların bulduğu deneysel sonuçlarla karşılaştırılmış tır. Ayrıca 57 < Z s 92 aralığında L//La, L//Lp ve L//LY şiddet oranları ölçülerek teorik sonuçlarla karş-aıigstştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this thesis, some studies have been done about on K X-,L X- and M X-rays using Si(Li) detector. Firstly, photopeak and absolute efficiency curves were obtained for the detector using Am-241, Ba-133 and Mn-54 radioisotope sources. Emission probabilities of Am-241, Ba-133, Mn- 54 and Cs-137 radioisotope sources for some energies which are below 60 keV have been measured using these curves. After that Coster-Kronig (CK) enhancement factors at the energies of 30, 40, 50, 60 and 80 keV have been calculated for L X-rays of these elements in the region of 79 < Z £ 92. The differantial cross-sections of L X-rays of these elements have been also measured, the angular distribution coefficients of L X-rays were obtained from the graph of these differantial cross-sections versus cos0. Consequently it have been observed that Li and La X-rays are anisotropic and Lp and Ly x-rays are isotropic. Total cross-sections of L X-rays have been measured from the angular distribution coefficients obtained. The obtained values have been compared with the values calculated theoretically. The polarization of L X-rays of U and Th and K X-rays of the elements at the region 57 s Z s 69 have been measured using carbon scatterer as a polarizer. Furthermore the polarization effect on Ka/Kp intensity ratios have been investigated. The total fluorescence mass absorption coefficients have been measured for M X-rays of 70 < Z < 92 and L X-rays of 40 s Z s 57 for the energy of 5,96 keV. The obtained values have been compared with theoretical and other experimental results. Furthermore, the average values of fluorescence efficiency have been found.IV The intensity ratios of Kp/Ku for 22 £ Z s 69 and Li/L«, Li/Lp and Li/Ly for 57 £ Z < 82 have been measured respectively. The present results were compared with the other theoretical and experimental results.