Şehir pazarlamasında sosyal medya kullanımı: Erzurum ili örneği
Use of social media in city marketing: The case of Erzurum
  1. Tez No: 832363
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERHAN SUMMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İnsan tarih boyunca kendisine farklı yaşam alanları oluşturmuştur. Yaşam alanlarının en başında yerleşim yerleri gelmektedir. Günümüzde şehirler insanların yaşam alanlarını şekillendirmeye başlamıştır. Dolayısıyla şehirler daha cazip hale gelmiştir. Şehirler daha fazla ziyaretçi çekebilmek, şehrin maddi manevi değerlerini verimli kullanmak, yaşanılabilir ortamlar meydana getirmek ve imajını güçlendirmek için pazarlamayı kullanmaktan kaçamamıştır. İletişim teknolojilerinin hızla gelişmesi ve ekonominin küresel boyuta çıkmasıyla beraber rekabet ortamı sadece ürün, hizmet ve marka boyutuna değil, şehirler ve hatta ülkeler boyutuna ulaşmıştır. Bu rekabet pazarlamaya verilen önemi de arttırmıştır. Uygulanan pazarlama faaliyetlerini kapsayan şehir pazarlaması, sosyal medyanın gelişmesiyle daha hızlı bir şekilde değişime girmiştir. Söz konusu değişim temel alınarak bu tez çalışmaşı planlanmıştır. İnternet teknolojisinin gelişmesiyle oluşan sosyal medya mecraları, bireyleri hem üretici hem de tüketici konumuna getirdiği için popüler hale gelmiştir. Hızlı bir şekilde geniş kitlelere bilgi, fikir, ürün, hizmet gibi farklı içerikler oluşturulup servis edildiği için sosyal medya şehir pazarlamasında dikkat çeken konuma gelmiştir. Sosyal medyanın şehir pazarlamasında kullanılmasının en önemli katkısı, şehri küresel anlamda geniş kitlelere tanıtabilmesidir. Bu bağlamda bu çalışmanın ana amacı olan şehir pazarlamasında sosyal medyanın ne gibi avantajlar sağladığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. İlk bölümünde öncelikle pazarlama, şehir pazarlaması ve sosyal medya kavramları genel tanımları, modelleri ve işlevleri açısından değerlendirilmektedir. İkinci bölümde Erzurum ilinin genel özellikleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise“Şehir Pazarlamasında Sosyal Medya Kullanımı: Erzurum İli Üzerinde Bir Araştırma”başlığı altında Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Erzurum valiliğinin sosyal medya hesapları içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, humans have created various living spaces for themselves. Settlement areas are at the forefront of these living spaces. Nowadays, cities have begun to shape people's living spaces. Consequently, cities have become more attractive. To attract more visitors, efficiently utilize the city's material and spiritual values, create livable environments, and enhance its image, cities have resorted to using marketing. With the rapid development of communication technologies and the globalization of the economy, the competitive environment has expanded beyond just the dimensions of products, services, and brands, reaching the scale of cities and even countries. This competition has increased the importance of marketing. City marketing, which encompasses applied marketing activities, has undergone rapid changes with the development of social media. Driven by the advancement of internet technology, social media platforms have become popular because they place individuals in both producer and consumer roles. Social media has gained prominence in city marketing due to its ability to rapidly generate and deliver various content such as information, ideas, products, and services to large audiences. The most significant contribution of using social media in city marketing is its capability to introduce a city to a global audience. In this context, the main objective of this study is to highlight the advantages of social media in city marketing. The first section evaluates the concepts of marketing, city marketing, and social media in terms of their general definitions, models, and functions. In the second section, the general characteristics of the city of Erzurum are discussed. The third section examines the social media accounts of Erzurum Metropolitan Municipality and Erzurum Governorship under the title“The Use of Social Media in City Marketing: A Study on Erzurum Province”through content analysis.