Diyabetik retinopati hastalarında panretinal fotokoagulasyonun maküla kalınlığına etkisinin OCT (Optik koherens tomografi) ile değerlendirilmesi
Evaluation the effect of panretinal photocoagulation on macular thickness using OCT (Optical coherent tomography) in diabetic retinopathy patients
  1. Tez No: 351428
  2. Yazar: GÜLAY KARAKUŞ HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SÜLLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Ciddi non-proliferatif (NPDR) ve proliferatif diyabetik retinopatisi (PDR) olan hastalarda panretinal fotokoagulasyonun (PRF), maküla kalınlığına olan etkisini optik koherens tomografi (OCT) ile incelemek ve sistemik faktörlerin bu değişim üzerindeki etkisini araştırmak. HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmaya, Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina Birimi'ne başvuran ciddi NPDR ya da PDR tanısı alarak PRF yapılan 66 hastanın 111 gözü alındı. Lazer öncesinde ve sonrasındaki 3. ve 6. aylarda en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri ölçülerek, OCT ile santral maküla kalınlığı (SMK) ve parafoveal alan kalınlığı (PFK) ölçüldü. Hipertansiyon, hiperkolesterolemi varlığı, diyabetin tipi, diyabetin süresi, HbA1c düzeyi sorgulandı. Görme düzeyinin, SMK ve PFK' nın lazer tedavisi ile değişimi ve bu değişimin sistemik faktörlerden nasıl etkilendiği incelendi. Analizler tüm gözlerde ve sistemik hastalıkların etkisini daha doğru inceleyebilmek için sadece sağ gözlerde yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınan 60 gözde (%54) PDR, 51 gözde (%46) ciddi NPDR tespit edildi Tüm gözlerde (n=111) tedavi öncesi ve tedavi sonrası 3. ve 6. aylardaki görme keskinlikleri sırası ile; 0.12±0.12 LogMAR, 0.18±0.15 LogMAR, 0.15±0.17 LogMAR, SMK; 216.18±38.19µm, 244.32±76.80µm, 238.42±60.98µm, PFK; 266.04±33.39µm, 285.41±48.26µm, 284.28±49.06µm olarak ölçüldü. Sağ gözlerde (n=61) tedavi öncesi ve tedavi sonrası 3. ve 6. aylardaki görme keskinlikleri sırası ile 0.11±0.13 LogMAR, 0.18±0.14 LogMAR, 0.13±0.14 LogMAR, SMK; 213.40±36.09µm, 233.80±63.46µm, 233.60±57.33µm, PFK; 261.25±31.89µm, 279.02±42.67µm, 277.26±46.77µm olarak ölçüldü. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası 6.aydaki görme düzeyi arasında anlamlı fark yokken (p>0,05), SMK ve PFK 6.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To examine the effect of panretinal photocoagulation (PRP) on macular thickness using optical coherhence tomography (OCT), compare visual acuity outcomes and to investigate the effect of systemic factors on these changes in patients with severe non-proliferative and proliferative diabetic retinopathy (DR). PATIENTS AND METHODS: One hundred and eleven eyes of 66 patients referred to Ondokuz Mayıs University, Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology Retina Unit and diagnosed with severe non-proliferative or proliferative diabetic retinopathy and underwent PRP were included in the study. The best corrected visual acuity was measured before PRP and in the 3rd and 6th post-operative months. Central macular thickness (CMT) and parafoveolar thickness (PFT) were measured by OCT. Hypertension, the presence of hypercholesterolemia, type and duration of diabetes, HbA1c levels were examined. Changes in visual acuity, CMT and PFT after laser treatment and the influence of systemic factors on these changes were examined. Analyses were performed in all eyes and also only on the right eyes in order to examine the effect of systemic diseases more accurately. RESULTS: Of the eyes, 60 (54%) had proliferative DR, and 51 (46%) had severe non-proliferative DR. The best corrected visual acuity in all eyes (n =111) before treatment and 3rd and 6th post-operative months were 0.12±0.12 LogMAR, 0.18±0.15 LogMAR, 0.15±0.17LogMAR, CMT were 216.18±38.19µm, 244.32±76.80µm, 238.42±60.98µm and PFT were 266.04±33.39µm, 285.41±48.26µm, 284.28±49.06µm respectively. The best corrected visual acuity in the right eyes (n =61) before treatment and 3rd and 6th post operative months were 0.11±0.13 LogMAR, 0.18±0.14 LogMAR, 0.13±0.14 LogMAR, CMT were 213.40 ± 36.09μm, 233.80 ± 63.46μm, 233.60 ± 57.33μm and PFT were 261.25 ± 31.89μm, 279.02 ± 42.67μm, 277.26 ± 46.77μm respectively. While there was no significant difference between pre-treatment and post-treatment (6th month) visual acuities (p> 0.05), CMT and PFT in the 6th post-treatment month were significantly greater than those in pre-treatment period (p < 0.05). Chances in macular thickness and visual acuity were not influenced by hypertension and hypercholesterolaemia under treatment or the type of diabetes and HbA1c levels. CONCLUSION: Although PRP performed in four sessions at one week intervals in patients with severe non-proliferative and proliferative DR decreased the visual acuity and increased the CMT in the 3rd post-operative month, the visual acuity in the 6th post-operative month was not affected significantly. Increase in CMT continued in the 6th month. Systemic factors under treatment had no effect on these changes. KEYWORDS: Severe non-proliferative diabetic retinopathy, proliferative diabetic retinopathy, panretinal photocoagulation, macular thickness, visual acuity.