Tiroid oftalmopatisi olan hastaların optik koherens tomografi ile çekilen retina sinir lifi, maküla ve optik disk filmlerinin kontrol grubuyla karşılaştırılması
Comparison of retinal nerve fiber, macula and optic disc films taken by optic coherence tomography (OCT) between patients with thyroid-associated ophthalmopathy (TAO) and control group.
- Tez No: 351427
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ARITÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Tiroid ilişkili oftalmopatisi (TİO) olan hastalarda göz içi basınç değişiklikleri ve optik koherens tomografi (OKT) ile çekilen retina sinir lifi, maküla ve optik disk filmlerinin kontrol grubuyla karşılaştırılması. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Oküloplasti Birimi'ne üniversitemiz Dahiliye Endokrinoloji Bölümü tarafından tiroid patolojisi tanısı konularak göz tutulumu için gönderilen ve TİO'si olan 66 hastanın 132 gözü ve tamamen sağlıklı 36 bireyin 72 gözü alındı. Çalışmaya alınan tüm gözlerin en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, renkli görme, biyomikroskopik ön segment muayenesi,“Goldmann Aplanasyon Tonometresi”ile göz içi basıncı (GİB) ölçümü, dilate fundus muayenesini içeren detaylı oftalmoskopik muayenesi yapıldı. Hertel ekzoftalmometre ile propitoz derecesi belirlendi. OKT ile optik disk, peripapiller retina sinir lifi ve maküla filmleri çekildi. Tüm değerler hasta ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldı. Tiroid hastalığı tanısı koyulmasından oftalmopati görülen zamana kadar geçen süre, NOSPECS ve klinik aktivite skoru ile değerler arasında korelasyon olup olmadığı araştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınan tüm gözlerde görme keskinliği snellen eşeli ile 10/10 (logMAR=0) olup renkli görme, ön ve arka segment muayene bulguları doğal idi. TİO ve kontrol grubu arasında demografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). TİO ve kontrol grubunda GİB ortalamaları sırasıyla 14.3±2.7mmHg, 12.9±1.9mmHg, propitoz değerleri ise sırasıyla 19.1±3.0mm, 15.2±1.2mm olup aradaki farklar istatistiksel olarak anlamlı idi (p0.05), ortalama maküla kalınlığı sırasıyla ortalama 239.3±29.8µm, 246.6±31.8µm olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0.000). TİO ve kontrol grubunda ortalama RSLK ve ortalama maküla kalınlık değerleri açısından sağ ve sol göz arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Comparison of intraocular pressure changes and retinal nerve fiber, macula and optic disc films taken by optic coherence tomography (OCT) between patients with thyroid-associated ophthalmopathy (TAO) and control group. MATERIAL AND METHOD: 132 eyes of 66 patients who were sent to Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology Oculoplastics Unit for ocular involvement from Internal Medicine Endocrinology Department with a diagnosis of thyroid pathology and 72 eyes of 36 healthy controls were included in the study. All the eyes included in the study received detailed ophthalmoscopic examination which included best-corrected visual acuity, color vision, biomicroscopic anterior segment examination, intraocular pressure (IOP) measurement with“Goldmann Applanation Tonometry”and dilated fundus examination. Proptosis level was determined through Hertel exophthalmometer. Optic disc, peripapillary retinal nerve fiber and macula films were taken with OCT. All the values were compared between the patient and the control group. Correlation was checked between the values and the time that passed between the diagnosis and occurrence of ophthalmopathy, NOSPECS and clinical activity score. FINDINGS: All the eyes in the study had a visual acuity of 10/10 (logMAR=0) with snellen scale and their color vision, posterior and anterior segment examination findings were normal. No statistically significant difference was found between the TAO and control group in terms of demographic characteristics (p>0.05). For TAO and control groups, IOP mean values were 14.3±2.7mmHg, 12.9±1.9mmHg while proptosis values were 19.1±3.0mm, 15.2±1.2mm, respectively and the differences were statistically significant (p0.05) while mean values for macula thickness were 239.3±29.8µm, 246.6±31.8µm respectively and the difference was statistically significant (p=0.000). TAO and control group did not have a statistically significant difference in right and left eyes in terms of RNFT and mean macula thickness values (p>0.05).