Otizm spektrum bozukluğunda (2-5 yaş) immün sistemin değerlendirilmesi
.
- Tez No: 351463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ABALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Otizm Spektrum Bozuklukları (OSB) tipik olarak hayatın ilk yıllarında başlayan sosyal, iletişimsel ve bilişsel gelişimde gecikme, duraklama ve sapmanın görüldüğü nöropsikiyatrik bozukluklar grubunu tanımlar. OSB'nin etiyolojisi henüz aydınlatılamamıştır. İmmun sistem, vücudu patojenlerden ve malignensiye dönüşen hücrelerden koruyan dokular, hücreler, antikor, sitokin gibi hücre ürünlerinden oluşan bir topluluktur. Artan sayıda kanıtlar immün sistemdeki değişiklikler ve OSB bağlantısına dikkat çekmektedir. Çalışmamızda OSB etyopatogenezinin aydınlatılmasına katkı sağlamak amacıyla immun profil, hücre içi sitokin, Natural Killer hücre sitotoksisitesi karşılaştırılması planlanmıştır. Yöntem: 29 OSB ve 13 sağlıklı, gelişimsel geriliği olmayan 2-5 yaş aralığındaki çocuklardan alınan kanda immün profil için 7 parametre (CD45 ,CD3, CD4, CD8, CD19, CD16+56, CD3+HLA-DR), hücre içi sitokin düzeyi (IL-4, IL-10, IFN-?), Natural killer hücre sitotoksik aktivitesini (NKCC) inceledik. Otizm şiddetini ölçmek için ÇODÖ kullandık.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Autism Spectrum Disorders, typically starting in the early years of life characterized by impairment in social interactions, communication deficits, and restricted repetitive interests and behaviors. ASD etiology remains unclear. Immune system is a community of cells which protects body from pathogens and malign cells. Increasing numbers of evidence pointed the relationship between ASD and immune system. In our study, we aimed to compare immune profile, intracellular cytokine and NK cell cytotoxicity. Method: Plasma levels of CD45, CD4, CD8, CD19, CD16+56, CD3+HLA-DR, intracellular cytokine (IL-4, IL-10, IFN- ?) and natural killer cell cytotoxicity (NKCC) were measured in 29 ASD children and 13 typically-developing age-matched children. The severity of ASD was assessed with Childhood Autism Rating Scale.