İstanbul Boğazında deniz kazaları, çevre sorunları ve jeomorfoloji ilişkileri
Accidents in İstanbul Strait sea, enviromental problems-the relationship between geomorphology
  1. Tez No: 351471
  2. Yazar: ESİN GÜRLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. T. AHMET ERTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Coğrafi özellikleri bakımından çok riskli bir yapıya sahip olan İstanbul Boğazı yılda yaklaşık 50 bin, ayda yaklaşık 4 bin, günlük 129 geminin geçiş yaptığı çok dar bir su yoludur. Boğaz trafiği, Karadeniz?e kıyısı olan ülkelerin bağımsızlıklarını kazanmalarından sonra kendi filolarını arttırması, Doğu Avrupa ülkelerinin Tuna-Ren su yolunu kullanarak Karadeniz?e açılması Boğaz trafiğine nehir gemilerinin de katılması ile daha da yoğunlaşmıştır. İstanbul Boğazı tarih boyunca birçok deniz kazasına sahne olmuştur. Bu kazalar can ve mal kayıplarına sebep olmakla birlikte çevreye de ciddi zararlar vermiştir. İstanbul Boğazı?nın kirlenmesi, Karadeniz?in daha kısa sürede yok olmasına neden olmaktadır. Akdeniz sularının alt akıntıyla Karadeniz?e geçmesi, Karadeniz?in sularının da üst akıntıyla Marmara ve Akdeniz?e dönmesi deniz canlıları için de çok önemlidir. Çalışmanın amacı İstanbul Boğazı?nda deniz kazalarının çevreye olumsuz etkilerini tespit etmek, tablolar oluşturarak kazaları listelemek ayrıca kazaların jeomorfoloji ile ilişkisi üzerinde varsayımlarda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Strait of Istanbul (Bosphorus) has a structure that is very risky in terms of geographical features is the way the water through which approximately 50 thousands a year, 4 thousand per month, daily 129 ships, transpass through the Bosporus. Traffic in the Bosphorus increased after the Black Sea coast countries built up their fleets and Eastern European countries reached Black Sea after the opening of the Danube-Rhine. Istanbul Strait, throughout its history has been the scene of many marine accidents. These accidents cause the loss of life and property, but has serious damage to the environment. Istanbul Strait pollution, leads to no less than the Black Sea. Pollution of the Strait of İstanbul causes the rapid destruction of the Black Sea. Flowing waters of the Mediterrean Sea via down stream to the Mediterrean Sea and flowing waters of the Black Sea via up stream to the Black Sea is very important for marine flora and fauna. The aim of this study to identify the negative effects of the sea accidents to the environment, to list the accidents with the help of tables and to make assumptions on the relationship between geomorphology accidents.