Edgard Varése'in çalgısal ses üretim teknikleri
Instrumental sound generation techniques of Edgard Varèse
- Tez No: 351495
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KEMAL METE SAKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tezde, 20. Yüzyıl müziğinin gelişmesi ve yayılmasında önemli rol oynayan Fransız asıllı Amerikalı besteci Edgard Varèse'in eserlerinde kullandığı önemli bir tekniğin anlaşılmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. 20. Yüzyılda çok farklı türde ve yapıda bestelenen önemli çalışmalar, müzik dilinin giderek somut kavramlardan uzaklaşarak soyutluğa ve sonsuzluğa doğru, ciddi bir çıkış içerisinde olduğunun önemli bir göstergesidir. Klasikleşmiş ve kromatizmde yinelenen 19. Yüzyılın son çeyreğindeki müzik, sınırlarını genişletecek dahi bestecilerce yol ayrımına gelmiştir. Bu değişimin elbette devrim niteliğinde yapılmış olması gerekiyordu ve öyle de olmuştur. Tüm zorluklara ve acımasız eleştirilere rağmen kendini bu yola adayan bestecilerden biri de Edgar Varèse'dir. Fransa'da başlayan müzik yolculuğu önce Avrupa ülkelerinde ve ardından Amerika'da sürmüştür. Bu Tez, Edgard Varèse'in başlıca eserlerinin, temel yapı taşlarını oluşturan tekniği ile bestecinin müzik stilini ve 20. Yüzyıl müziğine getirdiği yenilikleri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to contribute understanding of a special technique that Edgard Varèse used in his art. Edgard Varèse, American composer with French background, played a very important role in development and propagation of 20th century music. Musical pieces with different genres and structures in 20th century are indicators of the music language to get distant from concrete concepts and to seriously ascent through abstraction and infinity. Music in the last quarter of 19th century, which has been stuck in chromatics and become classic, left itself to the genius composers that would widen its borders. This change, of course, would be done within the attributes of a revolution, which indeed happened that way. In despite of all tough conditions and cruel animadversions, Edgard Varèse was one of the composers, dedicated himself to this purpose. His musical journey first started in France, then Europe and all the way through America. This dissertation also contains Edgard Varèse's changes in 20th century music and his technique that is the basic structural elements of his primary works.