Futbolcu temsilciliği
Player's agent
- Tez No: 351504
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Futbolcu temsilcisi, ücret karşılığında profesyonel futbolcu sözleşmesi veya transfer sözleşmesi müzakeresi yürütmek amacıyla bir futbolcu ile kulübü veya iki kulübü bir araya getiren lisans sahibi gerçek kişiyi ifade etmektedir. TFF ve FIFA çıkarmış oldukları talimatlar yoluyla bu alanı düzenleme altına almışlardır. Futbolcu temsilcileri yürütmüş oldukları faaliyetleri gerçek kişi olarak ve bizzat yerine getirmek zorundadırlar. Ayrıca bir kulüp veya futbolcuyla futbolcu temsilciliği sözleşmesi imzalayan futbolcu temsilcisi, ayartmama, rıza dışı görüşmelere katılmama, sadakat ve özen gösterme, sır saklama, hesap ve bilgi verme gibi yükümlülükler altına girmektedir. Talimatlara aykırı hareket edilmesi durumunda futbolcu temsilcilerine FIFA veya TFF tarafından lisansın iptali veya para cezası gibi çeşitli idari cezalar uygulanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The player?s agent means a natural person who introduces players to clubs or two clubs to one another with a view to negotiating professional footballer contract or a transfer contract for a fee. TFF and FIFA managed this area by process of regulations. The player?s agents who must carry out their activity as a natural person and personally. Also, a player?s agent who sign the representation contract with any club or footballer, assume obligations such as show loyalty and care, secrecy, to account and to inform. Moreover, not perversion of the truth and not participate the meeting without permission. If there is any irregular conduct, the player?s agent can be punished like fine or licence revocation by TFF and FIFA.