Rorschach testi yaşlılık normları çalışması
Study of old age norms of the Rorschach test
- Tez No: 351520
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİKA TUNABOYLU-İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, klinik psikolojide en çok kullanılan projektif test olan Rorschach testinin Türkiye yaşlı popülasyonu normları araştırılmıştır. Normatif değerler klinikte hastaları değerlendirirken dayanak alınan önemli veriler sunarlar. Bu normları saptamak için 65 ile 84 yaş arasında, üç farklı sosyo-ekonomik seviyeye mensup, yarısı kadın yarısı erkek olmak üzere, hiçbir ruhsal veya nörolojik rahatsızlığı olmayan 156 yaşlı bireye Rorschach testi uygulanmıştır. Testin hem uygulanmasında, hem de kodlanmasında Fransız psikanalitik projektif ekolünün yaklaşımı esas alınmıştır. Saptanan bu normatif değerler arasında ortalama yanıt sayısı, insan, hayvan ve bütün yanıtlarının yüzdeleri, form yüzdesi, RC yüzdesi gibi başlıca değerler vardır. Bunların dışında yanıt içeriklerinin, bunların lokalizasyonlarının, duygulanımsal ve hareket içeren bileşenlerinin farklı yaş grupları, cinsiyet ve sosyo-ekonomik seviyeye göre nasıl dağıldığı incelenmiştir. Yaş arttıkça toplam yanıt sayısının, ve beraberinde siyah-beyaz-gri vurgusu, beyaz alanlar ve kurgusal hayvanımsı figürler içeren yanıtların düştüğü görülmektedir. Ayrıca farklı yanıt türlerinin, en çok veya en az hangi kartlarda yoğunlaştığı ve en çok hangi kartın reddedildiği de saptanan bulgular arasındadır. Bu verilerin her biri, psikanalitik yaklaşımın ışığında yorumlanmaya çalışılmıştır. Psikolojik, klinik ve sosyal açıdan önemli olgular olan ortalama insan ömründeki ve yaşlı nüfustaki artış, yaşlanmaya eşlik eden ruhsal dönüşümleri anlamayı zorunlu kılmaktadır. Psikanalitik terapötik çalışmalara ek olarak, psikanalitik projektif klinik ve bilhassa Rorschach testinin psikanalitik yorumlanışı, bu alandaki klinisyenlerin çabalarına katkı sağlayan en önemli araçlar arasındadırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey?s old age norms of the Rorschach test -which is the most frequently used projective test in clinical psychology- are researched. Normative values offer important data which are referred to when assessing patients in clinical work. In order to determine these norms, Rorschach test is applied to 156 elderly people between the ages of 65 and 84, belonging to three different socio-economic level, half male and half female, uninfluenced by any psychical or neurological ailment. Both in application and in coding of the test, the approach of the french psychoanalytic-projective school is adopted. Among these determined normative values, there are essential ones such as average response number, percentages of human, animal and global responses, form percent and RC percent. Apart from these, are investigated how response contents, their localisations, their affective and movement components are distributed according to different age groups, sex, and socio-economic level. As the age increases, it is seen that the total response number decrease, along with the responses involving emphasis on black-white-grey colors, blank areas and fictional animal-like figures. In addition, on which cards the different response categories are the most and the least focused and which card is the most rejected, are also among the established findings. Each of these data is tried to be interpreted under the light of psychoanalytic approach. The increase in the average human life span and in the old population -which are important facts from a psychological, clinical and social perspective-, necessitates the understanding of psychical transformations which accompany ageing. In addition to psychoanalytic therapeutic works, psychoanalytic-projective clinical practice and particularly, psychoanalytic interpretation of the Rorschach test are among the most important means which contribute to clinicians? efforts in this field.