Toplu iş sözleşmesinin emredici etkisi
The mandatory effect of collective labor agreement
- Tez No: 591265
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, yasal düzenlemeler ve Yargıtay kararları ile uygulama kapsamında toplu iş sözleşmesinin emredici etkisi incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, toplu iş sözleşmesinin emredici etkisi hakkında genel bilgilere, emredici etkinin süre, yer, kişi ve konu bakımından kapsamına ve toplu iş sözleşmesinin doğrudan etkisi ile art etkisi arasındaki ilişkilere yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde toplu iş sözleşmesine aykırı ve işçinin aleyhine olan düzenlemelerin akıbeti ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, işçinin toplu iş sözleşmesinden doğan haklarından vazgeçmesi hususu ve buna yönelik işlemlerin geçerliliği değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise, emredici etkinin taraflarca ortadan kaldırılması ve emredici etkinin diğer sona erme halleri ile sona ermenin hükümleri konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mandatory effect of collective labor agreement is examined within the scope of legal regulations and decisions of the Supreme Court. In the first part of the study, general information about the mandatory effect of the collective labor agreement, the scope of the mandatory effect in terms of time, place, person and subject, and the relations between the direct effect and the following effect of the collective labor agreement are explained. The validity of the legal acts contradictory to the collective labor agreement provisions and against the worker is discussed in the second part of the study. In the third part, the issue of the waiver of the rights arising from the collective labor agreement and the validity of the related transactions which caused to waiver of the rights are clarified. Finally, the elimination of the mandatory effect by the parties and the other termination conditions of the mandatory effect of the collective labor agreement and its outcomes are analyzed in the fourth part of the study.