Kriz dönemlerinde altının getirisi: Türkiye örneği
The rate of gold return in crisis terms a case study:Turkey
  1. Tez No: 351537
  2. Yazar: DİLARA ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİDE AYYILDIZ ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Altın, tarih boyunca ödeme aracı ve rezerv para olarak kullanılan, stabilitesi yüksekbir emtiadır. Para ve sermaye piyasaları yatırım aracı olan altın, metaller arasındagüçlü bir konuma sahiptir. Risk, vade, saklama koşulları gibi faktörler göz önünealındığında, yatırımcısına çeşitli opsiyonlar sunmaktadır. Özellikle krizdönemlerinde altının getirisi diğer emtia ve finansal enstrümanlara kıyasla dahayüksek olabilmektedir.Çalışmamızın temel amacı; altının tarihsel gelişim sürecini, altın piyasalarınındetaylarını, altına dayalı yatırım araçlarını incelemek, kriz dönemlerinin altın fiyatgetirileri üzerine etkilerini incelemek ve gelecekte altın fiyatlarının izleyeceği seyirhakkında tahmin yürütmektir.Çalışmamızın analiz kısmında Ewievs 5.0 programı kullanılarak ekonomik modellergeliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gold is a high ? stable commodity which has been used for paying instruments andreserve money throughout history. Besides, gold ? which is important investmentinstrument for money and capital markets - has strong priority within whole metalcommodities. And also, it offers many options about risk, date of maturity,conditions of saving to its investors. Especially in economical crisis, its profit ishigher than other commodities and financial instruments.Main goals of the study are analyzing the history of gold development process,details of the gold markets and investment intruments includes gold. And analyzingdepression period affects gold prices return, some forecasts about the future of goldprices are realized.Economical models in the analysis part of the study are realized by using Ewievs 5.0