Teorik ve ampirik açıdan gelir dağılımı ve işsizlik ilişkisi: Türkiye üzerine bir çalışma
Relation between inequalities in income distribution and unemployment from the point of theoretic and empirical view: A study for Turkey
  1. Tez No: 351536
  2. Yazar: HÜLYA HAYMANA TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Maliye, Economics, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 476
Özet
İşsizlik ve gelir dağılımındaki hakkaniyetsizlik çağdaş ekonomilerin temel ve çözüm bekleyen iki sorunudur. Ekonomik gelişme ile orantılı olarak çözüm imkânları üretilmekle birlikte, kapitalist ekonomi içerisinde, ekonomiye müdahale edilmeksizin bu iki aksaklığın çözümlenmesi mümkün görünmemektedir.Günümüz gelişmiş ekonomilerinde az da olsa rastlanan işsizlik ve gelir dağılımı bozukluğu daha çok gelişmekte olan ülkelerin, özellikle de az gelişmiş ve yüksek nüfuslu ekonomilerin ana sorunu olmaya devam etmektedir.Gerek işsizlik gerek de gelir dağılımında hakkaniyet temelde büyüme ile doğru orantılı olarak analiz edilebilir. Büyüyen ekonomiler, üretimi artırmak için işgücü ve diğer ekonomik kaynakları kullanırlar. Bu da işsizliğin azalmasına ve üretim faktörlerinin gelir elde etmesi sonucu da gelir dağılımında olumlu yönde gelişmeye katkı sağlar.Çalışmamızda gelir dağılımı ile işsizlik konularına teorik olarak yer verildikten sonra iki değişken arasında bir ilişki olup olmadığı sorgulanacaktır. Ana hipotez olarak ?işsizlikte meydana gelen bir azalmanın gelir dağılımını olumlu yönde etkileyeceği? varsayılmıştır.İki değişken ve ilintili diğer ampirik veriler tespit edilmiş, Toda Yamamoto Yöntemiyle Nedensellik analizi yapılarak hipotezin kabul edilebilirliği araştırılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Gelir dağılımı, işsizlik, hakkaniyet, gelir dağılımını etkileyen faktörler, gelir dağılımı teorileri, işsizlik çeşitleri, emek teorisi, ekonomik büyüme
Özet (Çeviri)
Inequalities in income distribution and unemployment are both fundamental and unresolved major problems in modern economies. The solution is produced in proportion against economic development opportunities within a capitalist economy, but it seems that it?s not possible to resolve this issues without fiskal or monetary interventions.Unemployment and income distribution are continuous and core problems for developing countries especially having high population. Developed countries are less affected than developing countries.Basically both disorders can be analyzed against the growth. Labor and other economic resources are used to increase production in a growing economy. Using production factors for development is the result of the reduction of unemployment and achievement in the income distribution.In our study income distribution and unemployment will be examined on a theoretically basis. After three theoretical parts, it willl be tried to be answered whether there is a relationship between two variables. As the main hypothesis,“a reduction in unemployment occurres positive effect on income distribution”is assumed.Two variables and other relevant empirical data from Turkey will be analyzed with Toda Yamamoto Causality Analysis and acceptability of the hypothesis will be investigated.KEY WORDS: Income Distribution, Unemployment, Judgement, Income Distribution Theories, Types of Unemployment, Labor Theory, Economic Growth