Deniz Hukukunda bayrak devletinin uygulama yetkisi
The enforcement jurisdiction of the flag states
- Tez No: 351565
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ŞEKER ÖĞÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Hukuk, Marine, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tezde bayrak devletinin uygulama yetkilerine ilişkin hukuki bir inceleme yapılmıştır. Bayrak devletlerinin yetkilerini yerinde ve etkili bir şekilde kullanması, tüm insanları ilgilendiren önemli bir sorun olan deniz kirliliğinin azaltılmasına yardımcı olacak ve denizde güvenlik unsurunun yerleşmesine katkı sağlayacaktır. Bayrak devletleri temel olarak açık denizde yetkilidir. Bu yetkisini uluslararası hukuktaki yetki prensiplerinden alır. Günümüzde, bayrak devletlerinin görevlerini tam olarak yerine getirememesi, aynı konularda liman devletleri ve kıyı devletlerinin yetkilendirilmesiyle sonuçlanmıştır. Büyük çoğunlukla `elverişli bayrak' devletlerinin sebep olduğu bu durum, devletler arasında hukuki, siyasi veya diplomatik bazı sorunların çıkmasına neden olabilecek niteliktedir. Çalışmamızda, ideal bir düzende bayrak devletlerinin tam yetkiye sahip olması gerektiği genel kabulüyle liman ve kıyı devletlerinin yetkileri kapsam dışında tutularak, mevcut uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuat çerçevesinde bayrak devletlerinin yetkileri ele alınmıştır. Bu çalışmada, tez konusundaki tüm kelimeler hukuki anlamlarıyla irdelenmek suretiyle konunun daha iyi anlaşılmasına temel oluşturacak kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Aynı zamanda vatandaşlık hukukunda da mevcut uyrukluk bağının gemilere nasıl uyarlandığı ve Türk mevzuatında bunun nasıl düzenlendiği ortaya konmuştur. Uluslararası sözleşmeler ve bunların ülkemizdeki yansımaları olan düzenlemeler incelemede esas olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a study has been performed at ?The Enforcement Jurisdiction of the Flag States?. Whether the flag states use their power of jurisdiction effectively and conveniently, will help reduce the problem of maritime pollution which effects and concerns the whole people in the World. This will also provide maritime security. Mainly, the Flag States are authorized on High Seas. They take that power from the jurisdiction principles in the International Law. In recent years, the unproper usage of the authorization of the Flag States have resulted in the control of Port State and Coastal State. That situation, mostly caused by the Flags of Convenience, may cause legal, diplomatic or political problems among the states. Ideally, the Flag States should have a full authority over the ships. For that reason in our work we will not handle the jurisdiction of Port States or Coastal States in detail. We have handled the jurisdiction of Flag States within the framework of present international conventions and regulations. In this study, by searching the judicial meanings of each word of the thesis? subject, terminological principles have been formed for better understanding. At the time same we concentrated on the way of implementing the genuine link of ships and how it is regulated in Turkish legislation. The international conventions and their implications in our country have been accepted as essential elements in our thesis.