Kilikia bölgesindeki Latince ve Latince-Hellence yazıtlar
Latin and Latin-Hellenic inscriptions from Cilicia region
  1. Tez No: 351566
  2. Yazar: DENİZ SEVİNDİK ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA H. SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada antik dönemde Kilikia bölgesi olarak adlandırılan ve günümüzde Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye illerine tekabül eden bölgede bu güne kadar yürütülen bilimsel araştırmalar neticesinde ele geçen Latince yazıtların değerlendirilmesiyle Kilikia bölgesinde Latince'nin coğrafi ve kronolojik dağılımı konusunda bir değerlendirme yapılması ve bu çerçevede Roma hakimiyetinin bu bölgede yaşayan insanlar üzerindeki sosyo-kültürel etkilerinin incelenmesi, bunun yanı sıra çalışmada yer alan tüm yazıtlarla ilgili kapsamlı bir indeksin eklenmesiyle de bölgeyle ilgili faydalı bir kaynak oluşturulması hedeflenmiştir. Çalışmada Kilikia bölgesi ?Dağlık Kilikia(=Cilicia Aspera)" ve ?Ovalık Kilikia (=Cilicia Campestris)? olmak üzere iki bölgeye ayrılmış ve bu bölgelerdeki çeşitli kentlere ait Latince yazıtlar türlerine göre sınıflandırılmak suretiyle değerlendirilmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to compile the published Latin inscriptions discovered during scientific research carried out in the region of ancient Cilicia (including the modern cities of Adana, Mersin, Hatay and Osmaniye) and to examine the geographical and chronological spread of the Latin language in the region, in order to assess the social and cultural impact of the Roman Empire on this region. The extensive index of inscriptions form a useful source for researchers in this region. In this study Cilicia is separated into two sub-regions;“Rough Cilicia”(=Cilicia Aspera) and“Plain Cilicia”(=Cilicia Campestris) and a typology of the Latin inscriptions has been created.