Firmaların sanallaşma sürecinde elektronik ticaretin rolü
Role of electronic commerce in the process of virtualisation of companies
  1. Tez No: 351581
  2. Yazar: ÇAĞATAY BAŞCAN
  3. Danışmanlar: PROF. A. ZEYNEP DÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bilgi işlem teknolojilerinde yaşanan devrim niteliğindeki gelişmelere bağlı olarak gerek sosyal gerekse ekonomik hayatta birçok değişim yaşanmıştır. Bilginin dijitalleştirilmesi ile birlikte bilginin elektronik ortamda tasniflenmesi, iletilmesi ve saklanması zaman ve mekandan bağımsız olarak mümkün hale gelmiştir. Günümüzde bireyler dünyanın her noktasından bir bilgisayar aracılığı ile internete bağlanabilmekte ve günlük hayata dair birçok şeyi sanal düzlem üzerinden gerçekleştirmektedirler. Firmalar için bu yeni sanal düzlem, yeni bir pazar ve birçok fırsatlar vaat etmektedir. Elektronik ticaret bu bağlamda birçok firmanın sanal düzleme attığı ilk adım olma özelliğini taşımaktadır. Bu tezin ilk bölümünde elektronik ticareti mümkün kılan değişimler silsilesi incelenmiş, ikinci bölümünde elektronik ticaret olgusu birçok yönü ile ele alınmış ve üçüncü bölümünde ise firmaların elektronik ticarete bakış açıları anket çalışması ile tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lots of changes in the social and economic life were happened due to revolutionary advancements in the data processing technologies. It has become possible to classify, transmit and store data in digital platform without time and place restrictions by the transforming knowledge as a digital data. At the present time individuals can make a connection to internet with computers from anywhere of the world and they can perform lots of casual actions on virtual plane which is related to their daily life. For companies this new virtual plane offers lots of opportunities and whole new market concept. In this sense electronic commerce is a kind of first step of companies to this virtual plane. In this thesis first chapter investigates the changes in lineage which makes to perform electronic commerce possible, second chapter studies electronic commerce in various ways and third chapter tries to determine companies stance to electronic commerce by survey study.