Sunucu sanallaştırma teknolojili veri merkezi ve bir uygulaması
Data center with server virtualization technology and an example
  1. Tez No: 434251
  2. Yazar: ERSİN BÜYÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜLVİYE HACIZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sanallaştırma teknolojisi, bir fiziksel sunucu üzerinde birbirinden izole birden fazla işletim sisteminin çalıştırılabilmesini sağlayan bir teknolojidir. Bu sayede iş süreçleri için ihtiyaç duyulan uygulamalar, daha az sayıda fiziksel sunucu kullanılarak çalıştırılabilmektedir. Sanallaştırma teknolojisi; sunucu kaynaklarının daha etkin kullanılabilmesi başta olmak üzere alan, elektrik ve soğutma maliyetleri, yönetimsel faaliyeter için gerekli iş gücü gibi bir çok alanda fayda sağlamıştır. Fiziskel sunucular yerine sanal makineler ile çalışmak; makinelerin taşınması, çoğaltılması ve donanımsal kısıtlamlardan soyutlanması konularında kolaylık sağlamıştır. Bununla birlikte uygulamaların erişilebilirlik süreleri arttırılmış ve daha az maliyetli, daha güvenli, daha kolay yönetilebilen bilgi işlem altyapıları oluşturulmuştur. Bulut bilişim teknolojisinin temelini oluşturan sanallaştıma teknolojisi, son yıllarda hemen hemen bütün iş sektörlerindeki firmaların bilgi işlem altyapılarında kulanılmaktadır. Bu çalışmada, sanallaştırma teknolojisinin temel çalışma prensipleri, türleri ve özellikleri incelenmiş, sanallaştırma teknolojileri kullanımı ve faydaları üzerine çalışılmıştır. Örnek bir firmanın bilgi işlem altyapısı üzerinde araştırmalar yapılmış, geleneksel sistemde çalışan sunucular sanallaştırılarak sunucu sanallaştırma uygulaması gerçekleştirilmiştir. Örnek firma veri merkezi; verimlilik, enereji tüketimi ve harcanan alan bakımından uygulama öncesinde ve sonrasında incelenmiş, istatistiksel veriler kullanılarak karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Virtualization is a technology which enables to run more than one instance of operating systems isolated from each other on a single physical server. This functionality reduces the required hardware for the business applications. Virtualization brings many benefits to the organizations including more effective usage of the server assets, datacenter space reduction, reduction on power and colling requirements and ease of management. When virtualization technology is used instead of deploying physical servers, physical movement of the servers, cloning of the servers and isolating the server from its underlying components becomes much easier. Deploying this technology also increases the availability of the business applications and creates an IT infrastructure which costs less, which is more reliable and easier to manage than before. This technology which forms the basis of cloud computing is widely accepted by most of the companies in every industry. This study covers the working principles, types and functionalities of the virtualization technology. In this study, the use of virtualization technologies and benefits were studied. In this study; as an example a company is computing infrastructure has been researched. All traditional applications servers are virtualized. Productivity, efficiency, power compsumption and wasted space areas has been examined before virtulization and after and all statistical data has been compared.