Haberleşme hürriyetinin korunması karşısında önleme amaçlı iletişimin denetlenmesi
Surveillance for prevention against protection of the communication freedom
- Tez No: 351587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUĞHAN SERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Son yıllarda artan iletişim olanakları ve teknolojik gelişmeler, sadece günlük yaşamı kolaylaştırmakla kalmayıp, aynı zamanda teknolojinin insan yaşamına müdahalesini ve istenmeyen uygulamalarda da kolaylaşmayı beraberinde getirmektedir. Suçun giderek yaygınlaştığı ve özellikle terör gibi topluma yönelik suçların arttığı bir dönemde, engelleme amaçlı olarak iletişimin denetlenmesi kaçınılmaz olarak ifade edilmektedir. Öte yandan diğer bir husus ise bireylerin hak ve özgürlüklerine müdahale olarak nitelendirilen bu durumun sınırlarının oldukça belirsiz olması, beraberinde haberleşme özgürlüğünün ihlal edilmesi sorununu da getirmektedir. Bu nedenle, önleme amaçlı dinlemeler bir yandan ciddi ve toplumsal ölçekli suçları önleyebilecek bir ekipman olarak görülebilirken, aynı zamanda, doğru kullanılmadığı durumlarda, kendisi dahi başlı başına suç teşkil edebilmektedir. Bu araştırmada, önleme amaçlı iletişimin denetlenmesinin haberleşme hürriyeti kapsamında değerlendirilmesine yer verilmiştir. Araştırmada her iki durumda da önleme amaçlı iletişimi değerlendirilerek, tez ve antitez bir arada verilmiş, son aşamada sentez oluşturulmuş ve haberleşme hürriyetinin ihlalinin önlenmesi için yapılması gereken bir dizi önlem önerisi getirilmiştir. Sosyal bilimlerde doküman tarama modelinde desenlenen araştırmada, içerik analizi yöntemleri ve örnek olayların incelenmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently increasing communication opportunities and technological developments not only made easier daily life, but also has brought interference of technology to human life and unwanted events become easier. In a period in which crime is increasing and especially social crimes such as terror is being common, it is inevitable to inspection of communication. On the other hand, because of this concept has a great range and its limits are unclear, it has brought private life rights problem. For this reason, whereas inspection of communication in order to prevent purposes is a effective and useful equipment to prevent crimes, it may also be a kind of crime in case of misusing. In this research, inspection of communication for preventing purposes is evaluated in the perspective of communication rights. In the research, in both situation advantages and disadvantages of inspection of communication for preventing purposes were evaluated, thesis and antithesis were given together, and some suggestions in order to prevent restriction of communication rights. In the research designed according to document scanning method of social sciences, sample events were mentioned.