Bir yönetim biçimi olarak modern demokrasi süreci ve sorunları
Modern democracy process as a form of goverment and its problems
- Tez No: 351588
 - Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT TUNA
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 204
Özet
Çalışmamızda, Batı'da modern demokrasi sürecinin bütünsel karakterini ele almak ve incelemek amaçlanmaktadır. Batı'daki modern demokrasi sürecini, sosyolojik bir bakış açısıyla inceleyebilmek ve sosyal bilimsel gerçeklik bütününe yaklaşabilmek için konunun;“tarihi-toplumsal gerçeklik boyutu”ve“teorik gerçeklik boyutu”olmak üzere her ikisinin de incelenmesi gerektiği tezin temel iddiasını oluşturmaktadır. Çalışmamızın bir diğer iddiası da,“tarihi-toplumsal gerçeklik boyutu”ve“düşünsel, teorik gerçeklik boyutunun”birbiriyle yakın ilişkili, birbiri üzerinde etkileyici fakat birbirinden farklı gerçeklik alanlarını oluşturduklarıdır. Bu iki gerçeklik alanının birbirinin yerine varsayılamayacağı tezde iddia edilmektedir. Batı'da modern demokrasi konusunun ele alınışında, tarihsel süreçte toplumsal olayların, gelişmelerin ve teorik olarak ortaya konan yaklaşımların farklılıklarının, ilişkilerinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi ve genel olarak değerlendirilmesi yoluyla bu iddiaların kanıtlanması amaçlanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER:Sosyoloji, siyaset sosyolojisi, modern demokrasi
Özet (Çeviri)
In our study, it is aimed to deal and analyze the integrated form of modern democracy process in the West. Basic allegation of the thesis is that in order to analyze the modern democracy process in the West sociologically and to approach the set of social scientific reality; both“historical-social reality aspect”and“theoretical reality aspect”of the issue are needed to be analyzed. Another assertion of our study is that“historical-social reality aspect”and“intellectual, theoretical reality aspect”are affined, they have an influence over one another but form different reality domains. It is alleged in the thesis that these two reality domains cannot replace each other. While dealing modern democracy issue in the West, it is aimed to prove the allegations by way of analyzing the differences and relations of social events, developments and theoretical approaches in historical process in a detailed manner and assessing them as a whole. KEYWORDS: Sociology, political sociology, modern democracy