Haberleşme hürriyeti ve Türk Ceza Hukukunda korunması
The freedom of communication and protect the Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 376431
  2. Yazar: MELİKE ESMA CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, haberleşme hürriyetini kavramsal ve hukuksal boyutları ile tanımlamakta, kapsamını belirlemektedir. Oluşturulan teorik temele yargı kararları ve ülkemiz normatif düzeni eklenerek, haberleşme hürriyetinin uygulamadaki sınırları belirlenmektedir. Tez ile haberleşme hürriyetinin diğer temel hak ve hürriyetlerle ilişkisi, mukayeseli hukukta ve uluslararası hukuk belgelerinde haberleşme hürriyetinin düzenlenişi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarında haberleşme hürriyetinin yansımaları ele alınarak haberleşme hürriyeti ve sınırları konusunda Türk Hukukundaki gelişmeler ve iyileşmeler değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this paper, freedom of communication is defined in terms of conceptual and juridical dimensions and determined its scope. The boundaries of communications freedom's practices by considering theoretical foundation created earlier by taking judicial decision and normative regularity of our country into account are determined. In this thesis, it is aimed to evaluate that relations of freedom of communication with other substantive rights and liberties, regulation of freedom of communication in comparative law and international law documents, reflection of freedom of communication in decisions of European Court of Human Rights (ECHR) and by approaching these points, Advancements and amendments of Turkish jurisprudence in subjects of freedom of communication and its boundaries are discussed.