Fire analizinde deney tasarımı
Experimental design in scrap analysis
- Tez No: 351614
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Toplam kalite yaklaşımının temel amacı, karşılaşılan problemleri bir daha ortaya çıkmayacak şekilde çözmektir. Böyle bir yaklaşım söz konusu olduğunda istatistiki analizlerin kullanılması kaçınılmazdır. Öte yandan fire azaltmada karşılaşılan üretim problemlerini çözmede istatistiksel bir yöntem olan deney tasarımı en sık kullanılan yöntemdir. Bu tez çalışmasında da PVC Tesisat Bağlantı parçaları üretiminde karşılaşılan fire problemlerini çözmede deney tasarımı yöntemi uygulanmıştır. Enjeksiyon prosesinde fireye sebep olduğu düşünülen faktörler belirlenmiş olup, bu faktörlerin düzeyleri tanımlanmıştır. Faktör sayısının fazla olması nedeniyle kesirli deneylere geçilmiştir. Daha sonra elde edilen faktör düzey kombinasyonlarıyla doğrulama deneyleri yapılarak genelleştirmeye gidilmiştir. Tüm bu çalışmalar esnasında Minitab 16 paket programından yararlanılmıştır. Anahtar sözcükler : Toplam kalite yaklaşımı, istatistiki analizler, fire azaltma, istatistiksel yöntemler, deney tasarımı, PVC tesisat bağlantı parçaları, fire problemleri, enjeksiyon prosesi, faktör düzeyleri, kesirli deneyler, faktör düzey kombinasyonu, doğrulama deneyleri, Minitab 16
Özet (Çeviri)
The main objective of the total quality approach is to solve problems in such a way that they will not be encountered again. When such an approach is in question it is unavoidable to use statistical analysis. On the other hand, experimental design is the most common statistical tool used to solve production-related problems while reducing scrap rates. In this study, the experimental design method is applied to solve scrap problems while producing PVC-based sanitary fittings. The factors causing scrap problems during the injection moulding process are determined and their levels are elucidated. Due to the high number of factors fractional experiments are implemented. These factor level combinations are then used to generalize the findings by performing validation tests. All analyses have been made by the package software Minitab 16. Key words : Total quality approach, statistical analysis, reducing scrap, statistical tools, experimental design, PVC-based sanitary fittigs, scrap problems, injection moulding process, factor levels, fractional experiments, factor level combination, validation tests, Minitab 16