Tapu kütüğüne güven ilkesi
The principle of trust to the land registry
  1. Tez No: 351625
  2. Yazar: SENDİ YAKUPPUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN HELVACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Türk Medeni Kanunu'nun 1023 maddesinde tapu kütüğüne güven ilkesi düzenlenmiştir. İlke uyarınca, tapu kütüğündeki tescile iyi niyetle dayanarak mülkiyet veya bir başka aynî hak kazanan üçüncü kişinin bu kazanımı korunur. Görülüyor ki kanun koyucu bu ilke ile tapu kütüğünün yarattığı güçlü hak karinesine dayanarak bir ayni hak kazandığına inan iyi niyetli üçüncü kişilerin bu güvenini korumayı amaçlanmıştır. Söz konusu ilkenin sağladığı korumadan yararlanabilmek için bazı şartların bulunması gerekmektedir. Bu nedenle çalışmada güven ilkesi ve etkileri açıklandıktan sonra uygulama alanı bulabilmesi için aranan şartlar ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Ardından bu ilkenin uygulama alanı bulduğu, uygulama alanı bulmadığı ve uygulama alanı bulup bulmadığı tartışmalı olan haller incelenmiştir. İyi Niyet Güven İlkesi Tapu Kütüğü İktisap Yolsuz Tescil
Özet (Çeviri)
The principle of trust to the land registry is set forth in the article 1023 of the Turkish Civil Code. According to this article, any person who, relying in good faith on an entry in the land register, has acquired property or any other right in rem in reliance thereon is protected in such acquisition. This principle aims to protect the good faith of the third parties who rely on the acquisition of the real right based on the virtual presumption of right that the land registry creates. Certain conditions are required in order to benefit from the protection provided by the said principle. Therefore, following the explanations about the principle of trust and its effects, the conditions required to be applied are clarified with details. Afterwards it is clarified that in details; where the principle is applied, not applied and disputable circumstances if it is applied or not. Good Faith The principle of trust Land registry Unwarranted entry acquisition