Hadislerde peygamberlerin şemâili
In the hadiths of the prophet of semail
  1. Tez No: 351673
  2. Yazar: ZEKİYE CANKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AYVALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tez, peygamberlerin şemâili üzerine yapılan bir çalışmadır. Bu araştırma yapılırken ayet ve hadisler esas alınmıştır. Hz. Adem'den (a.s.), Hz. Muhammed'e (s.a. ) kadar bütün peygamberler zikredilmiş ve kaynaklar ışığında şemâilleri incelenmiştir. Bazı peygamberlerin şemailine dair rivayetler bulunmadığında ise haklarında kısa bilgi vererek adlarını tezimizde anmayı uygun gördük. Tezin amacı bütün peygamberlerin dış görünüşü ve faziletleri hakkında mümkün olduğunca özet bir bilgi vermektir. Bazı peygamberler hakkında verilen bilgilerin kaynaklarda oldukça az olması tezimizin hacmini daraltmıştır. Peygamberlerin yaşadıkları dönemler ve muhatap oldukları toplumlar farklı olmuştur. Onların yaşam, giyim gibi çeşitli özellikleri şemâil ilmiyle ilgili kitapların temel konusu olmuştur. Bütün bu özelliklerin bir araya getirilmesindeki hedef, insanlara örnek olan büyük şahsiyetlerin beşeri kimlikleriyle beraber, muamelat, zühd hayatları gibi seçkin vasıflarını, yollarında gidecek olanlara aktarmak ve uhrevi hassasiyetlerini onlara iletmektir.
Özet (Çeviri)
The Thesis explains the study on the semails of the prophets.This study was based on theverses and the prophetic statements. All the Prophets since Hz. Adem (a.s.) till Hz. Muhammed (s.a.) time, have been integrated into the study and the semail issue have been studied in light of sources. In the absence of some of the prophets Semail rumors to giving brief information on the rights of the names we see fit to mention our thesis The purpose of this thesis is to examine them as much as possible and to give information about their semails and excellence.Unfortunately,the lack of information about some prophets in the sources have reduced the thesis limits. The ages of the Prophets and the societies they exposed differantiate from each other. Their lives, like clothing Semail various features related to the science foundation has been the subject of boks. Goal in bringing together all of these features, which is an example of people with great personalities with their human identity, transactions, eminent zuhd, such as life skills, which will go on the road to transfer and otherworldly sensitivity to transmit them.