Ayet ve hadisler bağlamında ehl-i sünnet'in şefaat anlayışı
Intercession understanding of ahl as-sunnah in the context of verses and hadiths
  1. Tez No: 766533
  2. Yazar: MEHMET BAKIR AYSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA TURŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Şefaat, Allah Teâlâ'nın izin ve rızası çerçevesinde peygamberlerin ve diğer iyi kulların, büyük günah sahibi Müslümanların bağışlanması, günahlarının affedilmesi ve cennete girmeleri için aracı olmaları olarak değerlendirilir. Şefaat inancı, tarih boyunca çeşitli şekillerde insanlar arasında yer edinmiş konulardan biridir. Yahudilik ve Hristiyanlık dinlerinin inanç yapılarında var olan şefaat inancı, birçok beşeri dinin özellikle de cahiliye toplumunun inanç yapısının şekillenmesinde etkili olmuştur. İnsanlar arasında var olan yanlış inanç ve davranışları ortadan kaldırmayı amaçlayan İslam dini, şefaat konusunda da mevcut yanlış inançları ortadan kaldırmış ve doğru şefaat inancını ortaya koymuştur. Bu doğrultuda Kur'an'da birçok yerde şefaatin Allah Teâlâ'ya ait olduğu ve onun izni dışında kimsenin şefaat edemeyeceği vurgulanmıştır. Aynı zamanda Allah Teâlâ'nın izin verdiği bazı seçkin kimselerin, O'nun razı olduğu ve şefaat olunmalarına izin verdiği kimselere şefaat edebilecekleri de bildirilmiştir. Hadislerde ise şefaat daha detaylı işlenen bir konudur. Söz konusu hadislerde şefaat inancının sınırları çizilmekte ve belli şartlar çerçevesinde şefaatin gerçekleşeceğini haber vermektedir. Şefaat inancı İslâm mezhepleri arasında ihtilaf edilen konulardan biridir. Bu ihtilaf halen günümüzde de güncelliğini korumaktadır. Özellikle Ehl-i sünnet ekolünün Mâturîdîlik ve Eş'arîlik mezheplerinin konuyla ilgili görüşleri objektif olarak ortaya konulmuştur. Söz konusu mezheplerin şefaatle ilgili görüşlerinde ittifak ve ihtilaf ettikleri konular kendi kaynaklarından hareketle tespit edilmiştir. Eş'arîlik, Mâturîdîlik mezheplerinin şefaatin olacağı konusunda ittifak ettikleri; ancak şefaatin kimler için olacağı ve nasıl olacağı konusunda farklı görüşler içerisinde olduğu görülmektedir. Eş'arîlik ve Mâturîdîlik mezheplerine göre şefaat özellikle büyük günah işleyen müminler için geçerlidir. Sonuç itibariyle Ehl- sünnet ekolünün iki büyük itikadî mezhebinin şefaat ile ilgili görüşleri delilleriyle birlikte tespit edilmiş, şefaat hakkındaki görüşlerini hangi temeller üzerine inşa ettikleri ve görüşlerinin ayrıldığı noktalar tespit edilmiş ve karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intercession is considered as intermediary for the prophets and other good servants, forgiving Muslims who have major sins, for their sins to be forgiven and for them to enter Paradise, within the framework of Allah's permission and consent. Belief in intercession is one of the issues that has taken place among people in various ways throughout history. The belief in intercession, which exists in the belief structures of Judaism and Christianity, has been effective in shaping the belief structure of many human religions, especially the ignorance society. The religion of Islam, which aims to eliminate the false beliefs and behaviors that exist among people, has also eliminated the existing false beliefs about intercession and revealed the belief in true intercession. In this direction, it is emphasized in many places in the Qur'an that intercession belongs to Allah and that no one can intercede without His permission. At the same time, it has been reported that some distinguished people, whom Allah has permitted, can intercede for those whom He is pleased with and allows to be interceded with. In hadiths, intercession is a subject that is handled in more detail. In the hadiths in question, the boundaries of belief in intercession are drawn and it informs that intercession will take place under certain conditions.Belief in intercession is one of the controversial issues among Islamic sects. This conflict is still relevant today. In particular, the views of the Maturidi and Ash'ari sects of the Ahl as- sunna school on the subject have been put forward objectively. The issues on which the said sects agree and disagree in their views on intercession have been determined from their own sources. The sects of Ash'arism and Maturidism agreed that intercession would be, however, it is seen that there are different opinions about who the intercession will be for and how it will be. According to Ash'ari and Maturidi sects, intercession is especially valid for believers who commit major sins. As a result, the opinions of the two major sects of Ahl-sunnat on intercession were determined together with their evidences, the basis on which they built their views on intercession and the points where their opinions differed were determined and evaluated comparatively.