Program geliştirme açısından Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretim programlarının incelenmesi: 2000-2010, İstanbul örneği
Examining the cirrilucum of Religious Culture and Moral Knowledge classes between the years of 2000-2010 from approach of development of educational program: Case of İstanbul
- Tez No: 351719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BANU GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Öğretim programlarının uygulamada daha etkili ve işlevsel olabilmesi, program geliştirme çalışmalarının kalitesine bağlıdır. Bu çalışmada, program geliştirmenin dört ana unsuruna göre (amaç, içerik, öğrenme-öğretme süreci ve değerlendirme) 2000- 2010 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretim programlarının incelenmesi söz konusudur. Öncelikle ilgili öğretim programları karşılaştırılarak ne tür değişikliklerin yapıldığı tespit edilmiştir. Ardından yapılan değişikliklerin uygulamadaki yansımaları öğretmen görüşleri ile desteklenerek değerlendirilmiştir. Program geliştirmenin ana unsurlarına göre, öğretim programları tarihsel bir metot ile incelenmiş ve yapılan alan araştırması ile de yapılan çalışma zenginleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Öğretim Programı, Program Geliştirme
Özet (Çeviri)
Training programs more effectively and be operational in practice, the program depends on the quality of development work. In this study, for major aspects of program development based (objectives, content, teaching-learning process and evaluation) 2000-2010 Religious Culture And Moral Knowledge cirriculum, the subject of investigation. First, what kind of changes have been made compared with the relevant academic programs have been identified. Then the views of teachers, supported by the reflections of the changes made in the application are evalued. According to the main aspects of ciriculum development, instructional programs, and examined with a method of historical study contucted by the enhanced field research. Keywords : Religious culture and ethics,cirruculum, program development