Masalların dini ve ahlaki değerler açısından incelenmesi:Billur Köşk masalları örneği
The theoligical and ethical analysis of tales: The examplary of Billur Köşk tales
  1. Tez No: 351755
  2. Yazar: PINAR ÜNLÜER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KESKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Education and Training, Folklore
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Değerler eğitimine duyulan ihtiyaç son yıllarda daha iyi anlaşılmıştır. Bu eğitimi sağlamak için pek çok farklı yöntem ve materyal geliştirilmektedir. Bu çalışmalarda eğitim için edebiyat eserlerinden faydalanmak verimli bir yöntem olarak görülmektedir. Nitekim geçmişte değerler eğitimini sağlayan en önemli eserler kıssalar ve masallar idi. Masallar kökleri geçmişe uzanan sözlü kültürün ürünleridir. Sahip olduğu bu tarihi miras sayesinde değerlerimizi en iyi yansıtan eserlerdendir. Gençlerin, yüzünü fantastik olana döndüğü bu dönemde, geleneksel masallarımıza yeniden yönelmek, yol açıcı bir fikir olarak görülmektedir.Bu çalışma geleneksel masallarımızın dini ve ahlaki değerler açısından incelenmesinden oluşmaktadır. Halk edebiyatı kaynaklarında ?Billur Köşk Masalları? ismiyle tanınmış olan masal derlemesi bu bağlamda incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Söz konusu derlemenin Tahir Alangu tarafından kaleme alınan versiyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for values education is better understood in recent years. Many different methods and materials are being developed to provide this education. In these studies, making use of literature resources is seen as an efficient method. In fact, the most important resources in the past supplying values education were stories and tales.Stories are products of oral culture and their roots back into the past. Stories are among the best resources, through this historical heritage that reflects our values. In this time which youth is attracted by fantastic, reorientation towards traditional stories, seen as a path of breaking idea.This study consists of the examination of traditional stories in terms of religious and moral values.“Billur Kosk ”which is the name of a well-known story collection is analyzed and evaluated in this context from folk literature sources. Tahir Alangu?s version of the above mentioned source is used and reviewed in this study.