Sosyal medya ve gazetecilik
Social media and journalism
  1. Tez No: 351763
  2. Yazar: LÜTFİYE HİLAL CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yeni iletişim teknolojilerinde yaşanmakta olan değişim toplumu hızlı bir dönüşüme sokmuştur. Değişen iletişim teknolojileri elbette ki medya camiasında da bir dönüşümün yaşanmasına neden olmuştur. Yeni iletişim teknolojilerinde yaşanan değişim son yıllarda sosyal ağlar olarak kullanıcıların, basın sektörünün, gazetecilerin karşısına çıkmaktadır. Bu çalışmada da sosyal ağların sosyal medyaya dönüşümü ve bu dönüşümden gazeteciliğin nasıl etkilendiği üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada yeni medya, sosyal medya ve yurttaş gazeteciliği ile alakalı makale ve kitaplar, çeşitli yayınlar ve internet siteleri incelenmiştir. Sosyal medya üzerinden gazeteciliğin geçirmekte olduğu değişim gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Bilgi Toplumu, Yeni İletişim Ortamları, Yeni Medya, Küreselleşme, Sosyal Medya, Sosyal Ağlar, Yurttaş Gazeteciliği, Arap Baharı, Gezi Parkı.
Özet (Çeviri)
Ongoing changes in the new communication technologies, has brought the society into a very rapid transformation. The change in the communication technologies has also caused a transformation in the media. The change in the communication technologies indicating itself as social media in recent years has met with the users, and also with the press and journalists. In this thesis, the transformation of the social networks into the social media has been emphasized. The search of the study has been made among the books, the articles, the publications about the new media, social media, citizen journalism. The change in journalism has been observed via social media . Keywords : Information Society, New Communication Media, New Media, Globalism, Social Media, Social Networks, Citizen Journalism,Arab Spring, Gezi Park