Sosyal medya uygulamaları ve internet gazeteciliğine etkileri
Social media applications and their effects on internet news
- Tez No: 414495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUR IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Yeni iletişim teknolojilerinin gelişmesi, özellikle de sosyal medyanın hayatımızda kapladığı alanın genişlemesi bu yeniliklerin etkileri konusunda tartışılmaları da beraberinde getirmiştir. Gazeteciliğin yoğun bir şekilde yeni medya düzenine uyumlandığı günümüzde, gazeteciliğe dönük yeni tartışmalardan biri de sosyal medya (Facebook, Twitter, YouTube vb.) gazeteciliğidir. Sıradan insanların sosyal medya aracılığıyla zaman zaman birer gazeteciye dönüşmesi ve gazetecilik ortamının bu sosyal medya platformuna taşınmasını ifade eden bu kavram, aynı zamanda günümüz medya ortamının bir gerçeği olarak kabul edilmektedir. Sosyal medyadaki gazetecilik ortamı, internet gazeteciliği medyasını beslemekte, etkilemekte ve dönüştürmektedir. Özellikle Facebook, Twitter ve YouTube, gazetecilik ortamını en çok temsil eden sosyal medya uygulamaları görünümündedir. Sosyal medya ile birlikte kendi medyasını oluşturmaya başlayan kitle, artık pasif değildir. İnsanlar, çevrelerinde yaşanan önemli olayları sosyal medya hesaplarından paylaşarak birer haber kaynağı potansiyeli haline gelmiş ve haber verme işlevi yürüten internet gazetelerine bilgiye erişim konusunda fırsatlar sunmaya başlamıştır. Bu çalışmada; Hürriyet, İnternethaber ve Sözcü gazetesinin internet sayfaları söz konusu unsurlar açısından, içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmektedir. Araştırmada elde edilen ve incelenen bulgular sonucunda, sosyal medyanın internet gazeteciliğini etkilemesinin yanı sıra, kaynak olarak da internet gazeteciliğini beslediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Development of new communication technologies, especially the expansion of area in our life covered by social media get the discussions about this innovations' effects. At the present time that journalism is matched to new media system intensively, one of the discussions directed to journalism is the social media (Facebook, Twitter, Youtube etc.) journalism. This term that stated ordinary people turning to a journalist by social media time to time and journalism atmosphere being carried to social media platform, is also accepted as a reality of nowadays media atmosphere. The journalism atmosphere at social media, is feeding, effecting and transforming the internet journalism media. Especially Facebook, Twitter and YouTube, is seen as the most represented social media applications of journalism atmosphere. Mass that starting to form own media with social media, is no longer passive. People, with sharing the important cases happened at their circle at their social media accounts becoming a potential news source and starts to present opportunities about information access to performing notification function internet newspapers. At this study; Hurriyet, İnternet News and Sozcu newspaper' web pages are examined in terms of the said items with using content analyse method. The results obtained in this study and examination findings, as well as affect of social media on online journalism, has been identified as the source feeding the internet journalism.