Ferhadanlı - Bıyıkali - Osmanlı - Nusratlı köylerindeki (Tekirdağ) çevre toprakların arazi kullanım planlaması
  1. Tez No: 35182
  2. Yazar: FAİK FARIMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL CANGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
o/tir Bu araştırmada Alüviyal çökeller Üzerinde oluşmuş toprakların morfolojik, fiziksel ve kimyasal özellikleri be lirlenmektedir. Bu topraklar Banar lı nehri havzasındaki Sı~ y ıkal i, Ûsmanl ı ve Ferhadanlı ile Nlusrat 1 ı köyleri arasındaki topraklardır. Literatür özeti bölümünde araştırmacıların görüş lerine ve bu topraklar üzerinde yapılmış çeşitli araştırma ve çalışmalara yer verilmiştir. Materyal ve met öd bölümünde arazi ve laborat uvar çalışmalarında uygulanan materyal ve metodlar üzerinde özet bilgiler sunulmuştur. Araştırmanın bulgular bö Tümünde, i 1 k önce toprak yapan faktörler açıklanmış, sonra beş profilin morfolojik özellikleri profillerin fotoğrafları ve önemli fiziksel ve kimyasal analiz sonuçları sunulmuştur. Tartışma bölümünde çalışma alanı t oprak lar ı, t op- rak taksonoınisi sistemine göre açıklanmıştır. Birinci ve üçüncü profiller Typic Xerocrept, i kin ci profil fypic Calcixerol 1, dördüncü profil fypic Xerorthent ve beşinci profilde Calcic Haploxeralf sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This investigation was determined out to explain morphol ogical, phscial and chemical characteristics whic were formed on the alluvial sediments. "I his soils are Banarli river basin Bıy ıkal i, Osmanl ı with between Ferhadanli and Nusrat i ı vi 1 lages. In the literature review section on this investi gation researchers viewpoints and research dailing with this subject were presented. In the material and method section the material and methods that were used in field and laboratory studies were summarised. The soil formation factors were explained in the beginning than the morphological characteristics of five prof i les, photagraps of profiles and results of important physical and chemical analysis were given in the results sect i on. In the discussion section were identified according to the soil taxonomy system. The first and third profiles were classified as fypic Xerochrept, second profile were classified as Calcixerol 1, fourth profile were classified as Typic Xerorthent and fifth profile were classified as Calcic Haploxeralf.