Cimra kapalı havzasında tuzluluk ve sodyumluluk problemleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 35183
  2. Yazar: AHMET AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NEDİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Araştırma sahası, yapımı 1992 yılında tamamlanan karpuzlu göleti sulama sahası içerisinde yer almaktadır. Şu anda en önemli promlemlerini toprak tuzluluğu ve sodyumluluk oluşturmaktadır. Planlı sulama dönemine geçildiğinde bu problemler daha fazla önem kazanacaktır.Bu nedenle araştırma sahasının sulama öncesi tuzluluk ve sodyumluluk durumunun belirlenmesi gerekmektedir. Bu düşünceler doğrultusunda Haziran 1992 'de arazi çalışmaları ile araştırmaya başladım. Arastama sahasının belirli noktalarından aldığım toprak örneklerini Kırklereli toprak tahlil laboratuvanna gönderdim. Sulamanın en yoğun olduğu ayda DSÎ 'nin araştırma sahasında mevcut taban suyu kuyularından taban suyu örnekleri alınarak ve yine DSİ nin Ankara'daki laboratuvarında yapılan tahlil sonuçlan incelenerek araştırma sahası topraklarında tuzlu, tuzlu - sodyumlu ve sodyumlu bölgeler belirlenmiştir. Araştırma sahası topraklarında yapılan tahlil sonuçlarına göre tuzluluk görülen bölgelerde yıkama, tuzlu - sodyumlu ve sodyumlu bölgelerde ise yıkama ile birlikte kimyasal ıslah maddelerinden kireç uygulanması uygun görülmüştür. Ayrıca planlı sulama döneminde alınması gereken önlemler sonuç bölümünde sıralanmıştır. Tez konusu olarak seçtiğim cimra araştırma sahasında planlı sulama uygulamasına geçildiğinde araziye uygulanacak sulama suyu miktarları, Araştırma sahasının kapak bir havza konumunda olması, denize göre yüksekliği ve yakınlığı, eğimi, yüksek taban suyu seviyesi, uygulanan tarım sistemleri ile birlikte topraklarda neden olacakları tuzluluk ve sodyumluluk oldukça büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation area has been to Karpuzlu smalldam irrigation area, which was built in 1992. One of the most important problems is salinity and sodiumness. These problems will be more important when the irrigation be started. According to this manner salinity and sodiumness problems of investigation area must be determined. Field works were started on June 1992. Soil samples were taken and sent Kırklareli searching laboratory to analyse subsoil water samples were taken from subsoil wells which were drilled by DSÎ in the investigation on area.They were sent to Ankara searching laboratory to analyse. All the result taken from samples were investigated to get saliniiy, sodiumness,salinity - sodiumness aveas in the searching area. According to result of analysis taken investigation soils, it was convenient to wash the soils which was salinty to apply lime in the saiinity-sodiumness areas.lt was also given the suggestions which would be taken in the planed irrigation cycle at the end of report. The amount of irrigation water which apply to Cimra investigation Jirea when the planned irrigation was started investigation area was closed basin, its elevations and nearness to sea, slope, subsoil water level, applying agriculture systems caused saliniiy and sodiumness have been important.