Isıtılmayan cam seralarda erken ilkbahar ürünü olarak yetiştirilmeye uygun yağlı baş salata çeşitlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 35181
  2. Yazar: ALİ AYBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞALK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Isıtılmayan cam seralarda denemeye alınan 7 yağlı baş salata çeşidinden, verim kalite ve erkencilik yönünden en iyi çeşitleri belirlemeyi amaçlayan bu çalışma 1990 yılı sonbaharı ile 1991 yılı erken ilkbahar döneminde Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait ısıtılmayan cam serada yapılmıştır. Denemeye tohumları Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünden temin edilen aşağıdaki 7 çeşit alınmıştır. 1-Marvel of 4 seasons 2-Clorion ez 3-Cantata ez 4-Salisda ez 5-E 7415 Felicia 6-Barry 7-Salina Vejetasyon süresi boyunca tüm çeşitlere eşit bakım işlemleri uygulanmış ve denemeyi olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir problemle karşılaşılmamıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre çeşitlerin gelişme kuvvetlerinin farklı olduğu ve hasat tarihine reaksiyonun ise tüm çeşitlerde aynı paralelde olduğu ve ilerleyen hasat tarihi ile verimin azalan oranda arttığı ve yine ilerleyen hasat tarihi ile bitkilerin daha sıkı ve kaliteli baş oluşturduğu gözlenmiştir. istatistiki açıdan aynı gruba dahil olan Barry ve Salina verim bakımından ilk sırada yer almakta ve takip eden çeşitten % 24 daha fazla verimlidirler. Ve yine Barry yaprakları birbirinin üstüne geçmesi suretiyle tüm çeşitler içinde en düzgün ve sıkı bir başı oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
An experiment was carried in the Department of Horticulture, Agricultural Faculty of Tekirdağ, Trakya University, in the autumn 1990 and early spring of 1991 Seven culture varieties of lettuces were examired for it's quality characteristics, yield and earliness. The seeds used were from the stocks of the Department of Horticulture and were as follows: 1-Marvel of 4 seasons 2-Cloroin ez 3-Cantata ez 4-Sahsda ez 5-E 7415 Felicia 6-Barry 7-Salina The plants of the experiment were treated equally and neither adverse conditions nor other problems were met. The results obtained are: 1-There is a statistically significant difference in the development of the plants. 2-There was no sigmficant difference in the yield but the increase in the yield, from the date of sowing to ac progressing harvesting date, was that of a diminishing kind. 3-Also as the harvesting date progressed Compaq headed better quality lettuces were obtained 4-The cultivars Boary and Salina statistically fell in to the same group and had a higher yield of 24 % than the following group consisting only one of the varieties. 5-The cultivar Barry also produced the most Compaq and well rounded heads by having the leaves evenly developed on top of each other.