Bağımsız denetimde kullanılan kanıt toplama teknikleri ve denetçi açısından önemi
Independent auditors collection of evidence used techniques of auditors, and the importance of
  1. Tez No: 351820
  2. Yazar: ADEM DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
İşletme ile ilgili kişi ve kuruluşlar, işletme yönetiminden bazı bilgileri talep etme hakları olsa da, kendilerine verilen (sunulan) bilgilerin gerçek olmasından ve güvenilirliğinden emin olamayacakları gibi, bilgileri kaynağından inceleme olanağına ve yeteneğine de sahip değillerdir. Ancak, işletme yönetimi tarafından hazırlanan bu bilgilerin kasıtlı olarak (hile yoluyla) ya da kasıtlı olmadan (hata) yapılan gerçek dışı işlemlerden dolayı güvenilir olmaması olasılığı ya da endişesi yüksektir.Güvenilir olmayan bilgilere dayanılarak sağlıklı karar verilemeyeceğinden, bu risklerin azaltılması gerekmektedir. Bu itibarla işletme ile ilgili bilgilerin yayınlamadan önce uzman ve güvenilir bir kişi tarafından incelenmesi ve onaylanması gereği ortaya çıkmıştır. Bu gerçek denetim mesleğini ortaya çıkarmıştır.Bu mesleği icra edecek kişi ve kurumlar da denetçi olarak adlandırılmaktadır. Denetçi: herhangi bir kişi veya kuruluşa bağımlı olmadan, genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri ve esasları ışığında mali tabloların gerçeği yansıtıp yansıtmadığını araştıran, yeterli mesleki bilgi ve tecrübeye sahip, bağımsız davranan, çalışmalarında yeterli dikkat ve özeni gösteren, kişilikli ve ahlaklı kişidir.Denetçi yapmış olduğu denetimin sonucunda görüşünü bildiren bir rapor hazırlamak zorundadır. Bu raporda belirtmiş olduğu görüşünü neye göre belirlediğini ve nelere dayandırdığını ispatlamak için kanıt toplamak durumundadır. Denetçinin görüşlerini belirlemesinde ona yol gösteren kanıtları toplaması ise gelişigüzel olarak değil, önceden belirlenmiş ve uluslar arası kabul görmüş belirli kanıt toplama tekniklerine göre yapması gerekmektedir. Bu teknikler denetçi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada, denetimin tarihi ile başlanıp, bağımsız denetim ve kavramları, denetçi, bağımsız denetçi ve özellikleri, kanıt toplama teknikleri ve bu tekniklerin denetçi açısından önemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Business with related institutions, from business administration to some information, the right to claim, though, given to them (presented) the information is true and the fact that they would not confident in the reliability of such information as source the opportunity to review and they are not capable of. However, the company prepared by the management of this information is intentionally (deception) or unintentional, the actual non-process due to the lack of reliable or concern the possibility is high.Non-trusted make well-informed decisions based on information processes, are needed to reduce these risks. In this regard, a business-related information before publishing specialized and reliable person by the examination and approval, the need emerged. This real auditing profession has been revealed. This is the person who will carry out the business and corporate auditors are to be used". Auditor: Audit is sufficient professional knowledge and experience, the independent auditor's activities, and enough care and attention, showing personality and moral persons.Auditors have control as a result of the opinion that states are required to prepare a report. This report stated that the view that it is according to what is determined by what other hand, gather evidence to prove the state. The auditor's views for the determination of lead him to the evidence that the rollup is not randomly, determined in advance and in conformity with internationally accepted evidence collection techniques are required to do. These techniques are very important for the auditor.In this study, control, starting with the date, the independent auditor and the concepts of auditors, the independent auditors and their properties, evidence collection techniques these techniques and the importance of auditor examined.