TMS 12 Gelir Vergileri Standardı mali tablolara etkileri, muhasebe işlemleri ve bir uygulama örneği
Effects of standard financial statements IAS 12 Income Taxes, accounting procedures and an application example
  1. Tez No: 351819
  2. Yazar: ZEHRA AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ŞEREF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Uluslararası piyasada ortak bir dil oluşturmak için yayımlanan ve birçok ülke tarafından kabul edilen Uluslararası Muhasebe Standartları ile işletmelerin finansal durumları bilgi kullanıcıları tarafından daha anlaşılabilir, güvenilir, karşılaştırılabilir şekilde raporlamaya başlanılmış ve oluşan farklılıklar büyük ölçüde giderilerek daha hızlı bilgi paylaşımı sağlanmıştır. Yayımlanan Uluslararası Muhasebe Standartları, Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu (TMSK) tarafından birebir çeviri yapılarak ülkemizde yayımlanmış ve uygulamaya konulmuştur.Söz konusu standartlardan biri olan TMS 12 Gelir Vergileri Standardı işletmelerin gerçek finansal durumunun ortaya konulması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı gelir vergileri standardının açıklanmasıdır. Bu standart ile vergi mevzuatı ve muhasebe kuralları arasında ortaya çıkan geçici fark yaratan durumlar açıklanacak, söz konusu geçici farklara neden olan durumlara örnekler verilecek ve muhasebe kayıtlarını yapılacaktır. Daha sonra geçici farkların oluşturduğu ertelenmiş vergi yükümlülüğü ya da ertelenmiş vergi varlığı bir uygulama örneği yardımıyla hesaplanacak ve işletmenin gerçek durumunu gösteren finansal durum tablosu oluşturulacaktır.Anahtar Kelimeler; TMS 12 Gelir Vergileri Standardı, İndirilebilir Geçici Farklar, Vergilendirilebilir Geçici Farklar, Ertelenmiş Vergi Varlığı, Ertelenmiş Vergi Yükümlülüğü.
Özet (Çeviri)
The financial conditions of businesses have been started to report by the information users in a way of more comprehensible, reliable, comparable, and the differences eliminated at large extent, in a more rapid sharing of information has been provided by means of International Financial Accounting Standards which were published to create a common language, and accepted by many countries in international market. The published International Financial Accounting Standards were translated one-to-one into turkish, published and put into practice in our country by the Board of Turkish Accounting Standards.One of such standards, TMS 12 standard income taxes, is essential in terms of displaying the real financial status of businesses. The aim of this study is to describe standard of income taxes. With this standard, the situations which produce temporary differences appeared between tax legistlation and the accounting rules will be described, examples of situations that cause to temporary differences in question will be given and the accounting records will be made. Afterwards, deferred tax liability or deferred tax asset will be calculated via an application example and financial case table that indicates the real financial status of business will be formed.Keywords; TMS 12 İncome Taxes-Standard, Deductible Temporary Differences, Taxable Temporary Differences, Deferred Tax Assets, Deferred Tax Liabilities.