Naftalin, 1-naftol ve 2-naftolün insan lenfosit kültürlerinde sitotoksik ve genotoksik etkisinin belirlenmesi
Determination of cytotoxic and genotoxic effect of naphthalene, 1-naphthol and 2-naphthol in human lymphocyte culture
- Tez No: 351861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LOKMAN ALPSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Polisiklik aromatik hidrokarbon olan naftalin hayvanlar ve insanlar üzerinde toksik etkileresahiptir. Her ne kadar son çalışmalar naftalin ve metabolitlerinin ökaryotik hücreler üzerinesitotoksik ve genotoksik etkilerine yoğunlaşsa da bu çalışmaların sonuçları arasında çelişkilervardır. Bu çalışmanın amacı insan lenfosit hücre kültürlerinde naftalin ve naftalinmetabolitlerinin sitotoksisitesini ve genotoksisitesini araştırmaktır. Naftalin ve naftalinmetabolitlerinden 1-naftol ve 2-naftolün sitotoksik ve genotoksik etkileri sitotoksisite testleri(LDH ve WST-1) ve DNA kırıklarını belirleyen test yöntemi (Tunel testi) kullanılarakçalışıldı. Naftalin ve naftalin metabolitleri uygulanan gruplarda bu kimyasallarınuygulanmadıkları gruplarla karşılaştırıldığında önemli derecede toksik etkiye sahipolmadıkları belirlenmiştir. Bu sonuçlar hücre çoğalmasını belirleyen test yöntemi (WST-1) ilede doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Naphthalene, a polycyclic aromatic hydrocarbon has toxic effects on animals andhumans. Although recent studies stressed on the genotoxic and cytotoxic effects ofnaphthalene and its metabolites on eukaryotic cells, there is a big controversial amongthe results of these studies. The aim of this study is to investigate the effects ofnaphthalene and its metabolites on the cytotoxicity and genotoxicity in the humanlymphocyte cells in the culture. The genotoxic and cytotoxic effects of naphthalene andits metabolites, 1-naphthol and 2-naphthol was studied by using cytotoxicity test (LDHand WST-1 assay) and DNA fragmentation assay (Tunnel assay). Naphthalene and itsmetabolites had no significant cytotoxic effect on treated samples compared withuntreated ones. This result was also confirmed by cell proliferation assay, WST-1.