Kızılırmak nehri (Nevşehir), Ayhanlar, Damsa ve Tatlarin baraj gölleri balık faunasının belirlenmesi
Determination of fish fauna of the Kizilirmak river (Nevşehir), Ayhanlar, Damsa and Tatlarin dam lakes
  1. Tez No: 351901
  2. Yazar: AYŞEGÜL DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma; Ayhanlar, Damsa ve Tatlarin Baraj Gölleri ve Kızılırmak Nehri'nin Nevşehir il sınırları içinde kalan bölümünün balık faunasının günümüzdeki durumunun ortaya çıkarılması amacıyla Aralık 2011 - Kasım 2012 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma alanlarını temsil edecek şekilde Ayhanlar Baraj Gölü'nde 3, Damsa Baraj Gölü'nde 3, Tatlarin Baraj Gölü'nde 1 ve Kızılmak'ta 4 istasyon olmak üzere toplam 11 istasyondan balık örnekleri toplanmıştır. Çalışma süresince 3 farklı familyaya ait 9 tür ve 1 alttür olmak üzere 10 takson tespit edilmiştir. Bunlar Cyprinadae familyasından Cyprinus carpio, Tinca tinca, Carrasius gibelio, Carrasius auratus, Squalius cephalus, Capoeta tinca, Barbus plebejus escherichi, Capoeta sieboldii, Siluridae familyasından Silurus glanis ve Percidae familyasından Sander lucioperca türleridir. Araştırma alanında yakalanan türlerin ve alttürlerin teşhisinde kolaylık sağlamak amacıyla familya, tür ve alttür düzeyinde, ayırıcı karakterlerden oluşan tayin anahtarı hazırlanmış ve tespit edilen balık türlerinin sistematik özellikleri belirlenerek önceki çalışmalarla karşılaştırılmaları yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Balık faunası, Nevşehir, Kızılırmak Nehri, Ayhanlar Baraj Gölü, Damsa Baraj Gölü, Tatlarin Baraj Gölü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the freshwater fishfauna of the Kızılırmak River and Ayhanlar, Damsa and Tatlarin dam lakes. This study was conducted between November 2011 and December 2012. Nine species and one subspecies of three families have been identified in this study. These are Cyprinus carpio, Tinca tinca, Carrasius gibelio, Carrasius auratus, Squalius cephalus, Barbus tauricus, Barbus plebejus escherichi, Capoeta sieboldii of Cyprinadae family, Silurus glanis of Siluridae family and Sander lucioperca of Percidae family. In order to facilitate the identification of genus of species and subspecies of the captured fishes in the field of research, the separator was prepared consisting of characters of species and subspecies level assigned to the key. Fish species were compared with previous studies by determining the systematic characteristics. Keywords : Fishfauna, Nevşehir, Kızılırmak River, Ayhanlar Dam Lake, Damsa Dam Lake, Tatlarin Dam Lake