Kızılırmak nehri sularında mikroplastik kirliliğinin araştırılması
Investigation of microplastic pollution in Kızılırak river waters
- Tez No: 726161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DULKADİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kızılırmak Nehri'nin geçtiği Nevşehir ve Kırşehir illerinde ve Haziran-Temmuz 2021 tarihinde yürütülen bu çalışmada, Kızılırmak Nehri sularında mikroplastik kirliliği incelenmiştir. Çalışmada iki farklı örnekleme yöntemi uygulanmıştır. İlk numune alma yönteminde ırmağın yüzeye yakın noktasından alınan 100 L su numunesi 200 μm gözenek çaplı elekten geçirilmiştir. İkinci yöntemde ise 500 μm gözenek çaplı kepçe ırmağın akıntılı bir noktasında ve yüzeye yakın şekilde 5 dk tutulmuş ve elek üstündeki katı maddeler incelenmiştir. Laboratuvar ortamında ise ilk deney yöntemi eleme, ıslak oksidasyon ve filtrasyon işlemleri iken, ikinci deney yöntemi eleme, ıslak oksidasyon ve yoğunluk farkıyla ayırma yöntemleri olmuştur. Her iki deney yönteminde katı maddeler ayrıştırıldıktan sonra kalıntılar mikroskop altında 40x büyütme ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda ikinci deney yönteminde hem Nevşehir, hem de Kırşehir'den alınan örneklerde mikroplastiklere rastlanmış fakat miktarı tespit edilememiştir. Kepçeyle örneklemede ise mikroplastiklere rastlanılmamıştır. Atıksu arıtma tesisinin deşarj olduğu yerlere yakın yerlerde mikroplastiğin daha yoğun olduğu ve en çok görülen mikroplastik tipinin lif tipli mikroplastik olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out in Nevşehir and Kırşehir provinces where Kızılırmak River passes, and in June-July 2021, microplastic pollution was investigated in Kızılırmak River waters. Two different sampling methods were applied in the study: In the first sampling method, 100 L water sample taken from the near surface of the river was passed through a 200 μm pore diameter sieve. In the second method, the scoop with a pore diameter of 500 μm was held at a flowing point of the river and close to the surface for 5 minutes, and the solids on the sieve were examined. In the laboratory, the first test method is sieving, wet oxidation processes and filtration, while the second test method is sieving, wet oxidation and separation by density difference. In both test methods, after the solids were separated, the residues were observed under the microscope with 40x magnification. As a result of the study, microplastic was found in the samples taken from both Nevşehir and Kırşehir in the second test method, but its amount could not be determined. No microplastic was found in sampling with ladle. It has been observed that microplastics are more concentrated in places close to the discharge point of wastewater treatment plant, and the most common type of microplastic is fiber type microplastics.