Bazı ayçiçeği çeşitlerinde tohum iriliğinin verim ve verim unsurlarına etkisi üzerine araştırmalar
- Tez No: 35202
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM K. ATAKİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bazı ayçiçeği çeşitlerinde tohum iriliğinin verim ve verim unsurlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma; 1990 yılında Trakya üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü uygulama ve araştırma tarlasında yapılmıştır. Araştırmada Güneş 3312, Güneş 3330 ve Sunbred 281 çeşitlerinin 2 numara (büyük), 3 numara (orta), 4 numara (küçük) tohum irilikleri kullanılmıştır. Deneme, 4 tekrarlamalı. olarak bölünmüş parseller deneme desenine göre kurulmuştur. Denemede, bitki boyu, sap çapı, sap ağırlığı, tabla çapı, tabla ağırlığı, bitki başına tane verimi, parsel verimi, dekara verim, 1000 tane ağırlığı, tane iç oranı, yağ oranı ve yağ verimi gibi karakterler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre: 1. En uzun bitki boyu Güneş -3330 çeşidinin 2 numara iriliğinde 182 cm, en kısa bitki boyu Sunbred 281 çeşidinin 2 numara iriliğinde 168 cm bulunmuştur. 2. Sap çapına ' bakıldığında, en yüksek sap çapı Sunbred 281 çeşidinin 4 numara iriliğinde 21.65 mm bulunurken, en düşük sap çapı da Güneş 3330 çeşidinin 4 numara iriliğinde 13.53 mm bulunmuştur. 3. Sap ağırlığına bakıldığında en yüksel- sap ağırlığı Sunbred 281 çeşidinin 2 numara iril igir.ee S3. 60 g bulunurken, en düşük sap ağırlığı Güneş -3312 çeşidinin £ numara iriliğinde 69.98 g bulunmuştur.I I 4. En yüksek tabla çapı Sunbred 281 çeşidinin 2 numara iriliğinde 21.80 cm, en düşük tabla çapı ise Güneş 3312 çeşidinin. 3 numara iriliğinde 19.53 cm olarak ortaya çıkmıştı r. 5. Tabla ağırlığına bakıldığında, en yüksek tabla ağırlığı Güneş 3330 çeşidinin 3 numra iriliğinde 47.45 g, en düşük tabla ağırlığıda, Güneş 3312 çeşidinin 4 numara iriliğinde 30.33 g bulunmuştur. 6. En yüksek bitki başına tane verimi Güneş 3330 çeşidinin 4 numara iriliğinde 85.28 g bulunurken, en düşük bitki başına tane verimi Güneş 3312 çeşidinin 3 numara iriliğinde 65.53 g bulunmuştur. 7. Parsel veriminin en yüksek, Güneş 3330 çeşidinin 4 numara iriliğinde 7.68 kg, en düşükte Güneş 3330 çeşidinin 3 numara iriliğinde 5.90 kg olduğu saptanmıştır. 8. Dekara tane verimi yönünden, en yüksek Güneş 3330 çeşidinin 4 numara iriliğnde 406.1 kg/da, en düşükte Güneş 3312 çeşidinin 3 numara iriliğinde 311.9 kg/da bulunmuştur. 9. En yüksek 1000 tane ağırlığı, Güneş 3312 çeşidinin 2 numara i ril igindeSO, 94 g bulunurken, en düşükte Sunbred 281 çeşidinin 4 numara iriliğinde 53.^4 g bulunmuştur. 10. En yüksek iç oram Güneş 3312 çeşidini 4 numara iriliğinde %75.25, en düşük iç oranı ise Sunbred 281 çeşidinin 2 numara iriliğinde %71.P3 olarak gerçe!-. leşmi şti r. 11. Yağ oranı ba- ıırn ne a“. -? ^-üs-s. ek yağ o ”a**“, Sunbred 281 çeşidinin- 4 numara ”r ı 1 ı j“ r,.:;e V7 2.? ”" :':. er c'üt-ü- yağrı oram Güneş 3312 çeşidinin 2 numara iriliğinde %49.93 bulunmuştur. 12. En yüksek yağ verimi, Güneş 3330 çeşidinin 4 numara iriliğinde 209.48 kg/da, en düşük yağ verimide Güneş 3312 çeşidinin 3 numara iriliğinde 156.78 kg/da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
TV SUMMARY The study for determining the influence of the size of seed of some kinds of sunflowers on yield and yield elements was done on the field of application and research of Field Department of Tekirdağ Agricultural Faculty of Thrace University in 1990. In the research the kinds of Güneş 3312's, Güneş 3330's and Sunbred 281 's number 2 (big), 3 (medium), number (small) seed sizes were used. The experiment was set up as divided plots experiment design as 4 repeated.“, In the experiment the characteres of the plant's height, stem's diameter, stem's weight, tray's size, tray's weight, grain yield for a plant, plot's yield, grain yield for a decare weight of 1000 grain, inside rate of grain, oil rate, oil yield and etc. was researched. According to the results that was held 1. The highest plant was measured on the kind of Güneş 3330 's number 2 size as 182 cm, the shortest plant was measured on the kind of Sunbred 281 's number 2 size as 168 cm. 2. According to the diameter of stem, the biggest stem diameter was measured on the kind of Sunbred 281 's number 2 size as 21.65 mm, the smallest stem diameter was measured on the kind of Güneş 3330 's munber 4 size as 19.53 mm.- 3. According to stem weight, while the most stem weight was measured on the kind of Sunbred 281 's number 2size as 93.60 g, the least stem weight was measured on the kind of Güneş 3312's number 4 size as 69.98 g. 4. The highest tray diameter was measured on the kind of Sunbred 281 's number 4 size as 21.80 cm, the lowest tray diameter was measured on the kind of Güneş 3312's munber 3 size as 19.53 cm. 5. According to tray weight was measured on the kind of Güneş 3330's number 3 size as 47.45 g, the least tray weight was measured on the kind of Güneş 3312's number 4 size as 30.33 g. 6. The most yield for a plant was measured on the kind of Güneş 3330's number 4 size as 85.28 g, the least yield for a plant was found on the kind of Güneş 3312's number 3 size as 65.53 g. 7. The most plot yield was measured on the kind of Güneş 3330's number 4 size as 7,68 kg, the' least plot yield was measured on the kind of Güneş 3320 's number 3 size as 5.90 kg. 8. According to yield for a plot, the most one was treasured on the kind of Güneş 3330's number 4 size as 406.1 kg, the least one was measured on the kind of Güneş 3312's number 3 size as 311.9 kg. 9. While the most weight of 1000 grain was found on the kind of Güneş 3312's number 2 size as 80.94 g, the least one was measured on the kind of Sunbred 281 's number 10. The highest inside rate was measured on the kind s* Güneş 3312's numoer 4 size as 75.25$,, the ”lowest one wasmeasured on the kind of Sunbred 281 's number 2 size as 71.93%. 11. According to oil rate, the highest oil rate was measured on the kind of Sunbred 281's number 4 size as 52.73%, the lowest oil rate was measured on the kind of Güneş 3312's number 2 size as 49.93%. 12. The most oil yield was measured on the kind of Güneş 3330' s number 4 size as 209.48 kg, the least oil yield was measured on the kind of Güneş 3312's number 3 size as 156.78 kg.